Vedeckému tímu EHT sa podaril ďalší prelom: Takto vyzerá čierna diera v jadre našej galaxie!

V roku 2019 nám tím z Event Horizon Telescope priniesol úplne prvý pohľad na čiernu dieru vo vesmíre. Dnes nám ukázal monštrum v jadre Mliečnej dráhy.

Zdroj: EHT

Projekt Event Horizon Telescope, skrátene EHT, je projekt, ktorý prepojil rádiové observatóriá po celom svete, aby vytvorili virtuálny teleskop o veľkosti celej našej planéty. Toto „zariadenie“ následne namierili na galaxiu, ležiacu 55-miliónov svetelných rokov od nás a v roku 2019 priniesli fotografiu, ktorá otriasla celým svetom. Išlo o prvý záber supermasívnej čiernej diery nachádzajúcej sa v jadre galaxie M87.

Prvá fotografia čiernej diery bola zároveň potvrdením existencie jedného z najextrémnejších objektov, aké vo vesmíre môžeme nájsť. Čierne diery majú obrovskú gravitačnú silu, ktorej neunikne ani najrýchlejšia vec vo vesmíre, ktorou svetlo. Existencia čiernych dier vychádzala z Einsteinovej teórie relativity, no tento geniálny vedec v ich existenciu neveril. Predpokladal, že ide o chybu v jeho rovniciach alebo že je jeho teória neúplná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierne diery sa ukázali byť reálne a k prvej fotografii sa pridáva ďalší silný dôkaz o ich existencii. Vedci z projektu EHT totiž otočili virtuálny teleskop priamo do srdca našej galaxie, Mliečnej dráhy a ukazujú nám, čo sa nachádza v jej jadre. Len včera totiž uzrela svetlo sveta ďalšia fotografia supermasívnej čiernej diery, no ako sme už naznačili, tentokrát ide o čiernu dieru nachádzajúcu sa oveľa bližšie.

Sagittarius A* je označenie pre supermasívnu čiernu dieru ležiacu v jadre Mliečnej dráhy. Je oveľa menšia ako jej príbuzný v jadre M87, váži totiž „len“ niečo cez 4-milióny našich Sĺnk a od Zeme leží vo vzdialenosti 27-tisíc svetelných rokov. Pre porovnanie, M87* sa nachádza 55-miliónov svetelných rokov od Zeme a váži 6.5-miliárd našich Sĺnk.

„Hoci sa Sagittarius A* nachádza oveľa bližšie, zachytiť jej obraz bolo oveľa ťažšie, než v prípade čiernej diery v galaxii M87,“ píše sa v tlačovej správe projektu EHT.

Podobné črty

Obe čierne diery vyzerajú podobne, a to aj napriek tomu, že Sagittarius A* je približne tisíckrát menšia a oveľa ľahšia ako M87*. Na zachytenie fotografie čiernej diery v jadre našej galaxie použil projekt EHT 8 rádiových observatórií. Výskumníci ale museli vypracovať nové metódy pozorovania, ktoré by si dokázali poradiť s plynom, pohybujúcim sa okolo čiernej diery. V tomto ohľade boli zábery z galaxie M87 stabilnejšie a každá fotografia vyzerala približne rovnako. Výsledný pohľad na Sagittarius A* je kolážou niekoľkých záberov, ktoré odhalili čiernu dieru, skrývajúcu sa v strede našej galaxie.

Takto vyzerá čierna diera v jadri našej galaxie! Vedcom z EHT sa podaril ďalší prelom
Zdroj: EHT

Fotografia, ktorú môžete vidieť vyššie je prvým priamym vizuálnym dôkazom o existencii čiernej diery v jadre našej galaxie. Na zábere nie je priamo vidieť horizont udalostí, čo je hranica spoza ktorej neunikne ani svetlo. Napriek tomu môžete vidieť tieň čiernej diery, ktorý je kľúčovou charakteristikou tohto objektu. Zároveň si môžete všimnúť akrečný disk, jasnú prstencovú štruktúru okolo tieňa.

Takto vyzerá čierna diera v jadri našej galaxie! Vedcom z EHT sa podaril ďalší prelom
Porovnanie veľkostí oboh čiernych dier. Zdroj: EHT

Hlavný záber čiernej diery vznikol spojením tisícov pozorovaní. Tie sa však môžu rozdeliť do štyroch ďalších skupín, na základe podobných charakteristík. Všimnúť si tak môžete viacero podôb čiernej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre