SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedcov trápia „kanibalistické“ solárne búrky, ktoré môžu zničiť internet

Počas nasledujúcich rokov bude aktivita nášho Slnka narastať a môže sa objaviť aj špeciálny typ búrok.

Počas nasledujúcich štyroch rokov bude aktivita nášho Slnka postupne narastať. Astronómovia predpokladajú, že to by mohlo viesť ku vzniku „kanibalistických“ solárnych búrok, píše portál Independent.

Slnko začína nový cyklus a jeho aktivita by mala vrcholiť okolo roku 2025. Zvýšená aktivita slnka sa preukázala za posledných pár týždňov, počas ktorých našu planétu zasiahlo niekoľko geomagnetických búrok. Jedna z väčších búrok zasiahla našu planétu aj počas Haloweenu, 31. októbra.

Keď narastá solárna aktivita, do vesmíru sa dostáva oveľa viac búrok. Občas sa stane, že rýchlejšia búrka predbehne pomalšiu a zlúčia sa dokopy.

„Prvá búrka prekoná vzdialenosť 150-miliónov km a v podstate uvoľní cestu pre ďalšiu búrku. Búrka, ktorá za ňou nasleduje sa pohybuje rýchlejšie a môže pohltiť tú prvú. Tento jav označujeme ako „kanibalizmus“,“ tvrdí Bill Murtagh, koordinátor centra pre predpovedanie vesmírneho počasia.

Aby mohli vedci predpovedať počasie vesmíru, používajú sondu, ktorá sa nazýva Deep Space Climate Observatory. Tá sa nachádza 1.6-milióna km od Zeme, smerom k Slnku. Ak solárna búrka zasiahne túto sondu, vedci vedia, že o približne 30 minút zasiahne našu planétu.

Internet v ohrození?

Predpovedať solárne búrky je mimoriadne dôležité, pretože môžu predstavovať hrozbu pre naše satelity a elektrickú sieť. Vo väčšine prípadov ale ide o riziko, s ktorým si vedia odborníci poradiť. Vedci sa stretli už so stovkami prípadov solárnych búrok a zakaždým sa riziko dalo zvládnuť. Problém vidia v takzvaných „kanibalistických“ solárnych búrkach. Ich dopad môže byť oveľa vážnejší, ako v prípade obyčajných búrok.

„Takzvané kanibalistické búrky sú pre nás tým najhorším scenárom, ktorému môžeme čeliť. Sami o sebe nie sú solárne búrky až takým problémom, no ak sa spoja dve, alebo tri dokopy, stretávame sa s veľkým množstvom neznámych, vysvetľuje Murtagh.

V najhoršom prípade, o ktorom hovorí Murtagh, by mohla byť solárna búrka natoľko vážna, že by spôsobila „internetovú apokalypsu“. Ak by takýto scenár nastal, elektrické káble, alebo satelity, podporujúce GPS sieť, by mohli byť poškodené. Podľa odborníkov momentálne nedokážeme povedať, aká odolná je naša infraštruktúra.

Koronálne výrony hmoty a tým pádom aj solárne búrky, vznikajú v aktívnych regiónoch Slnka, blízko solárnych škvŕn. Ak sa na povrchu našej hviezdy objaví veľké množstvo škvŕn, riziko silnej solárnej búrky je vyššie. Vedci čakajú, či sa toto tvrdenie potvrdí, ale ak áno, výrazne sa zvýšia šance, že už toto desaťročie budeme čeliť veľkej solárnej búrke.

Zem už v minulosti zasiahli masívne solárne búrky, avšak v tej dobe nebola elektrina kľúčová pre naše prežitie. Minulé storočie zasiahla Zem jedna z najväčších solárnych búrok, ktorá vyvolala požiare na telegrafných stožiaroch v niekoľkých častiach sveta.

Vedci preto varujú, že takéto udalosti by mali byť pre ľudstvo budíček. Ak by nás dnes zasiahla obdobná solárna búrka, škody by boli neporovnateľne vyššie.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close