fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedcom sa vďaka špeciálnej zmesi proteínov podarilo zregenerovať u myší amputované časti prstov

Viete si predstaviť, že zjete tabletku alebo vám lekár namieša špeciálny nápoj, ktorý ak vypijete tak sa vám zregenerujú kosti alebo kĺby? Na prvý pohľad to vyzerá ako futuristický scenár z budúceho tisícročia, ale skutočnosť je úplne iná. Minimálne podľa štúdie vedcov z univerzity Texas A & M, ktorí publikovali štúdiu v renomovanom magazíne New Scientist.

Vedci dokázali čiastočne zregenerovať amputované časti teľa myší

Biológovia z univerzity Texas A & M amputovali myšiam prsty na labkách a potom ich liečili prostredníctvom proteínov BMP2 a MBP9. Tieto proteíny následne spustili v ich tele procesy, ktoré vyvolali rast chýbajúcich kostí. Okrem toho neskoršie lekárske testy zistili, že došlo aj k obnove chrupavky. Tento proces dokonca bol tak rýchly, že len za 3 necelé dni od začatia liečby bolo obnovených viac ako 60% krycích chrupaviek na nových kostiach.

Ken Muneoka, vedúci výskumník projektu hovoril o tom, že ich štúdia je doslova transformačná, a že naznačuje schopnosť zvierat regenerovať končatiny, napríklad ako v prípade jašteríc. Prečo sa to však v praxi nedeje bližšie nevysvetlil. Ďalej ale hovoril o tom, že k využitiu týchto poznatkov v praxi v prípade ľudských pacientoch sme ešte ďaleko. Nepodarilo sa im totiž docieliť úplne zregenerovanie prstov a aj keby sa im to podarilo tak by nasledovalo dlhé testovanie v rámci klinických testov.

V každom prípade tento výskum otvára vedcom nové cesty hľadania spôsobov ako pomôcť tisíckam pacientov v budúcnosti.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close