SpravodajstvoVeda a výskum

Vedcom sa podarilo vytvoriť živočícha, ktorý nepotrebuje dýchať, aby prežil

Vedci odobrali pulcom Xenopus leavis schopnosť dýchať a následne im vstrekli fotosyntetické riasy do teľa. Podarilo sa im ich udržať pri živote.

Kyslík je niečo, čo potrebujeme nevyhnutne k životu. Ide o látku, bez ktorej v priebehu pár minút, umrieme. Rovnako je to aj so živočíchmi, pre ktoré je rovnako nevyhnutný. Vedcom z Univerzity Ludwiga Maximiliána sa však podarilo vytvoriť živočícha, ktorý prežije aj bez toho, aby dýchal. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Kľúčovú úlohu zohriali fotosyntetické riasy

Nejde tak vcelku o nového živočícha, ale o pulce (Xenopus laevis), ktorým odobrali schopnosť dýchať. Samozrejme, hoci ide o drobného živočícha, tak aj pre neho je kyslík nevyhnutným, aby prežil. Vedci následne do nich vstrekli fotosyntetické riasy, vďaka čomu sa im podarilo vytvoriť symbiotický vzťah medzi obojživelníkmi a mikróbmi, ktoré udržali obojživelníky nažive bez akéhokoľvek environmentálneho kyslíka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o zvláštny experiment, ktorý sa môže zdať na prvý pohľad bezvýznamným. Opak je však pravdou. Môže mať obrovskú lekársku hodnotu. Napríklad udržať niekoho nažive, keď mu mozgová mŕtvica „vypne“ prívod kyslíka do mozgu.

Experiment vedcov prebiehal tak, že pulce odstrihli od kyslíka, až kým sa ich mozog nevypol. Za týmto účelom použili známu techniku, pri ktorej oddelia hlavu pulca a udržia ju nažive a funkčnú niekoľko dní v kvapalnom prostredí, ktoré dodáva kyslík aj živiny. Následne do vodnej nádrže posvietili špeciálny svetlom imitujúcim prirodzené slnko, aby aktivovali riasy vstreknuté to pulca. Akonáhle tak spravili, tak mozgy pulcov sa aktivovali, čo naznačuje, že riasy dokázali udržať svojho hostiteľa nažive.

podarilo sa udzat zivociha pri zovite bez toho aby dychal pomocou rias vstreknutych do tela
Zdroj: cell.com

„Tu sme použili koncept, ktorý využíva transkardiálnu injekciu a vaskulárnu distribúciu jednobunkových zelených rias alebo cyanobaktérií v mozgu pulcov Xenopus laevis. Pomocou meraní kyslíka v mozgovej komore sme zistili, že tieto mikroorganizmy po osvetlení robustne produkujú značné množstvo O2. V ťažkom hypoxickom prostredí, keď aktivita neurónov úplne prestala, fotosyntetický O2 spoľahlivo vyvolal reštart a záchranu činnosti neurónov.“ uvádzajú vedci v publikovanej štúdii.

Ide o prvý krok, aby sme dokázali udržať mozog pri živote a to aj bez kyslíka

Aj keď bol experiment úspešný, Diana Martinez, vedkyňa komentujúca úspech svojich kolegov poznamenáva, že nie je jasné, či by sa tieto zistenia dali využiť na liečbu stavov, v ktorých je mozog bez kyslíka.

„Prvým problémom je, že pulce Xenopus laevis sú priehľadné a svetlo môže ľahko prechádzať pokožkou, aby aktivovalo fotosyntetické stroje na výrobu kyslíka.“, ďalej dodáva: „Použitie u zložitejších zvierat môže byť ťažšie, pretože svetlo ľahko neprechádza pokožkou a nemusí sa dostať do vaskulatúry, aby aktivovalo fotosyntetické organizmy,“

Neurovedec Hans Straka, ktorý štúdiu viedol priznáva, že jeho experiment je ešte v plienkach a je ďaleko od klinického použitia. Niekde však treba začať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close