Vedcom sa podarilo vytvoriť robotickú ruku, ktorá dokáže vrátiť schopnosť cítenia

Vedci vytvorili po 15 rokoch vývoja robotickú ruku, ktorá dokáže vrátiť ľuďom s amputovanou končatinou schopnosť cítiť.

Japonskí vedci vytvorili mikroskopický robotický prst
Zdroj: Unsplash (Aryan Dhiman), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aj keď robotické protézy dokážu skvalitniť život ľudí s  amputovanou končatinou, tak aj napriek tomu nie sú stále dokonalými. Dôvodom je, že v nich ľudia nemajú nervové zakončenia, a tak nie sú schopní cítiť. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť vďaka výskumníkom z University of Utah. Na tému upozorňuje portál sciencealert.com.

Rameno inšpirované Luke Skywalker z  Hviezdnych vojen

Vedci, ktorí vytvorili nový typ robotickej ruky, ktorú je možné prepojiť s nervami nositeľa hovoria, že inšpiráciu našli vďaka Luke Skywalker z Hviezdnych vojen. Rameno, ktoré vytvorili tak umožňuje jeho používateľovi čiastočne vrátiť schopnosť cítiť. Tento veľkolepý pokrok vo vývoji robotických končatín umožnil jednému nositeľovi manipulovať s hroznom, olúpať banán a dokonca v ňom cítiť ruku svojej manželky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Skoro ma to rozplakalo,“, ďalej dodal: „Bolo to naozaj úžasné. Nikdy som si nemyslel, že sa v tej ruke budem môcť znova cítiť .“, hovorí Keven Walgamott, ktorý stratil ruku 17 rokov dozadu.

Rameno, ktoré Kewin mal možnosť testovať bolo vyvíjané 15 rokov. Výsledkom práce je, že je schopné prijímať signály cez nervový systém. Táto technológia sa volá „Stimulácia periférnych nervov“, a  výskumníci ju aktuálne skúmajú v horných končatinách.

Funguje na princípe, že elektródy sú pripevnené k nervom v ramene nad miestom amputácie a tiež k protéze. Používateľ potom premýšľa o pohybe ruky a paže. Zo začiatku tento proces trvá o  niečo dlhšie, kým sa software naučí rozoznať signály určujúce smer pohyb, ale výsledok stojí za to.

Rameno je vyvinuté spoločnosťou Mobius Bionics a má 100 mikroelektród, ktoré sú pripojené k nervom v hornej časti ramena a tiež k externému počítaču. Zmysel pre dotyk sa prenáša z končatiny do mozgu, ale aby sa vytvorila robotická schopnosť „cítenia“, tak výskumný tím potreboval v robotickej paži umiestniť senzory, ktoré môžu napodobňovať pocit dotyku.

Gregory Clark z University of Utah hovorí, že: „Iba poskytnutie schopnosti cítiť je veľkým úspechom,…“, ďalej dodáva: „Ale spôsob, akým posielate tieto informácie, je tiež kriticky dôležitý, a ak to urobíte biologicky realistickejším, mozog to pochopí lepšie a výkon tohto pocitu bude tiež lepší.“

Vedci v závere dodávajú, že ich práca sa sústreďuje aktuálne na pocit dotyku, a pocity ako teplo, chlad, bolesť a ďalšie, budú súčasťou ich ďalšej práce. Vedci chcú zároveň vyvinúť bezdrôtovú verziu robotickej ruky, ktorá by nepotrebovala byť pripojená k externému počítaču.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre