NovinkyTECH

Vedcom sa podarilo vytvoriť elektronickú kožu, ktorá cíti dotyk a teplo. Dokáže sa aj sama zregenerovať

Ak plánujete, že si vo vašej garáži zhotovíte vlastného terminátora tak máme pre vás dobré správy, budete to mať výrazne jednoduchšie. Vedcom sa totiž podarilo vyvinúť špeciálny materiál, ktorý dokáže nahradiť kožu.

E-skin predstavuje syntetickú repliku regulárnej pokožky. Je mäkká, tvárna a schopná snímať dotyk, prietok vzduchu, vlhkosť, teplotu a dokonca sa dokážte aj sama regenerovať. Coloradska univerzita strojárstva, chémie a biochémia pod vedením výskumníkom Zhanan Zou, Yan Li, Jianliang Xiao (Katedra strojárstva) a Chengpu Zhu, Xingfeng Lei spolu s Wei Zhang (Oddelenie chémie a biochémi) vyvinuli nový priesvitný materiálu, ktorý je vybavený viacerými snímačmi. E-koža zahŕňa polyimín, polyméry natreté nanočasticami striebra, aby sa zvýšila pevnosť, stabilita a elektrická vodivosť. E-kožu je tiež možné recyklovať. Stačí ju ponoriť do recyklačného roztoku, ktorý zahŕňa etanol a polyméry. Následne nanočastice striebra klesnú na dno a e-kožu môžete použiť znovu.

Zdroj: Forbes

Vedci tento materiál vyvinuli s cieľom, aby protézy, ktoré nahrádzajú vybrané časti teľa  mohli byť ním pokryté čím by približovali ich vzhľad k reálnej končatine. Materiál je zároveň možné použiť aj na iné účely, napríklad na pokrytie rôznych zariadení.  Vedci však v závere dodávajú, že e-skin aktuálne nie je po vizuálnej stránke identická s reálnou kožou, ale je to jeden z prvých krokov k tomu, aby sa tak čoskoro stalao.

Zdroj: Forbes, úvodný obrázok: Youtube

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close