Vedcom sa podarilo vytvoriť až 700TB optický disk. Zmestil by sa naň takmer celý Netflix

Štandardný 12 cm optický disk, no s "miernymi" vylepšeniami. Vedci z viacerých svetových univerzít predstavili novú revolučnú technológiu.

cd bluray
Zdroj: Pexels

Neustále generovanie obrovského množstva dát naprieč všetkými odvetviami priemyslu, služieb, ale aj na úrovni jednotlivcov, vytvára obrovský tlak na cloudové služby a svetové datacentrá. Už dnes je na celom svete uložené naozaj nepredstaviteľné množstvo dát, no nikoho neprekvapí, že v nasledujúcich rokoch bude množstvo uložených dát rapídne stúpať najmä kvôli pokročilejším technológiám v oblasti konektivity.

Svet potrebuje neustále viac a viac úložného priestoru

Vedci predpokladajú, že objem vygenerovaných dát na celom svete by do roku 2025 mal dosiahnuť úroveň až 175ZB. V prípade, že by bol takýto objem dát uložený na Blu-ray diskoch, táto obrovská kopa diskov by pokryla 23-krát vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom. Už iba táto sci-fi predstava evokuje to, aby sme ako spoločnosť hľadali pokročilé riešenia ukladania údajov, keďže ani bežné typy úložísk neexcelujú v hustote ukladacieho priestoru na rozmery daného úložiska. Najnovšie snaženie vedcov viacerých svetových univerzít by však mohlo priniesť viaceré prelomové technológie, využiteľné aj v praxi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technológia opierajúca sa o najmodernejšie výdobytky

Akademikom zo Šhanghajskej univerzity pre vedu a techniku (USST), austrálskej univerzity UMIT a Národnej univerzity v Singapure (NUS), sa podarilo skonštruovať a demonštrovať mechanizmus s násobne vyššou hustotou dát na optických médiách. Kľúčom úspechu k najnovším poznatkom v tejto oblasti je použitie nového nanokompozitného materiálu, ktorý kombinuje vločky oxidu grafénu a špeciálne nanočastice (UCNP). Vďaka týmto materiálom sa vedcom podarilo dosiahnuť bezprecedentnú hustotu dát na takmer nepredstaviteľnej úrovni.

Ukladanie údajov na úrovni nanometrov

Doslova nanometrový zápis dát na optickom médiu tak umožňuje navýšenie kapacity bežného 12 cm optického disku na neuveriteľných 700 TB. Čisto teoreticky by sme na takýto typ úložiska dokázali uložiť aj celé služby ako Netflix, či iné video / hudobné streamovacie služby. Iba pre porovnanie, podobnú kapacitu by malo spoločne zhruba 28 tisíc bežných Blu-ray diskov, čo je až astronomický rozdiel.

„Aj keď je potrebný pokrok v optimalizácii technológie, výsledky otvárajú nové cesty k riešeniu globálnych výziev ukladania dát. Táto technológia je vhodná na masovú výrobu optických diskov, takže potenciál je obrovský, “ tvrdia vedci.

Výhodou nového riešenia sú aj menšie prevádzkové náklady v porovnaní s tradičnými technikami optického zápisu pomocou pulzných laserov. Vyššie spomínaná technológia totižto na zápis dát využíva pomerne lacné lasery s trvalými vlnami, pričom táto technológia je násobne lacnejšia. Na záver treba spomenúť, že i keď sme od reálneho použitia vo veľkom merítku stále ďaleko, ide o naozaj silného adepta na využitie v masovej výrobe optických diskov „novej generácie“.

Zdroj: Techradar, Science Advances 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre