TECHNOLÓGIE

Vedcom sa podarilo prostredníctvom 3D tlače vytvoriť bionické oko, ktoré by mohlo nevidiacim v budúcnosti vrátiť zrak

Vedcom z Minesotskej univerzity sa podarilo vytvoriť bionické oko, ktoré by mohlo obnoviť nevidiacim zrak.

Výskumníci na vytvorenie tohto bionického oka využili špeciálnu 3D tlačiareň prostredníctvom, ktorej vytlačili najskôr základňu strieborných častíc na vnútornej strane hemisférovej sklenenej kopuly. Ďalej použili polovodičové polymérne materiály na tlač fotodiód, zariadenia, ktoré konvertujú svetlo na elektrické signály na vrchole striebornej základne.

Celý tento proces trvá menej ako hodinu. Vedcom sa podarilo vďaka tomuto postupu vytvoriť bionické oko, ktoré dokáže konvertovať svetlo na elektrickú energiu s 25% účinnosťou.

Nie sme však ešte v cieli

Tento úspech je však len prvým krokom k navráteniu zraku nevidiacim. Totiž v aktuálnej fáze projektu sa ho vedci nechystajú implantovať do ľudského teľa. Dôvodom je, že sklenená guľa by nebola pohodlná. Pred vedcami teda stojí ešte úloha vymyslenia mäkšieho pologuľatého materiálu, ktorý by bol komfortnejší pre jeho používateľov. Zároveň ďalším parciálnym cieľom je pridanie ďalších svetelných receptorov za účelom zvýšenia účinnosti zariadenia.

Tento výskum ukazuje, že 3D tlačiarne majú veľký potenciál a sú rovnako efektívne ako drahé vybavenia slúžiace na mikrokapacitnú výrobu v high-tech laboratóriách.

Zdroj: Jurnál Advanced Materials via Futurism.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close