SpravodajstvoVeda a výskum

Vedcom sa podarilo oživiť mikróby, ktoré boli staré 100-miliónov rokov

Dokázali prežiť na dne oceánu bez kyslíku a potravy

Vedcom sa podarilo úspešne prebudiť drobné mikróby, ktoré ležali na morskom dne, v hibernácii, posledných 100-miliónov rokov.

Ide o výsledok tímu japonských a amerických vedcov, ktorí sa snažili zistiť, ako dokážu drobné živočíchy prežiť v oblastiach s nepriaznivými podmienkami, akou je aj dno oceánu. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceli sme zistiť, ako dokážu mikróby prežiť, keď nemajú prístup k jedlu,“ hovorí mikrobiológ Yuki Morono.

Vedci dostali odpoveď. Mikróby, ktoré boli doteraz uväznené v sedimentoch na dne mora, dokázali byť oživené, len s pomocou správneho jedla a trochy kyslíka. Je to pozoruhodný objav. Pod hladinou mora, obzvlášť na jeho dne je tlak extrémne vysoký. Zároveň nemajú prístup ku kyslíku a živín je v okolí len minimálne množstvo.

V iných prípadoch, kedy sa život ocitne vo vysokotlakovom prostredí, sa vytvárajú fosílie, avšak tieto mikróby stále žili. Pôda, v ktorej mikróby prežívali bola odobratá počas expedície v roku 2010. Tím si vybral oblasť bez života, uprostred oceánskych prúdov, južne od Austrálie. Tím odobral vzorky pôdy, ktoré sa nachádzali až 6 km pod hladinou oceánu.

Podarilo sa im nájsť vzorky mikróbov, živiacich sa kyslíkom, aj keď sa mikróby nachádzali v pôde len v malom množstve. Aby tím prebudil mikróby, dodal im kyslík a živiny na báze uhlíka a dusíka. Následne nádobu, v ktorej žili, uzavreli a čakali. Aj v najstarších vzorkách sa vedcom podarilo oživiť takmer 99% mikrobiálnej komunity.

„Najprv sme boli skeptickí, avšak neskôr sme zistili, že takmer všetky mikróby boli nažive a pripravené kŕmiť sa,“ tvrdí Yuki Morono.

Po uplynutí inkubačnej doby boli mikróby roztriedené podľa génov. Niektoré z nich sa od inkubácie rozrástli o štvornásobok.

„Ukazuje sa, že život si nájde cestu. Dokonca aj v najstarších vzorkách možno nájsť živočíchy, ktoré sú stále nažive,“ tvrdí Morono.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close