Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedcom sa podarilo nájsť „Neviditeľnú“ čiernu dieru

Čierne diery môžeme pozorovať jedine preto, lebo sa okolo nich nachádza prstenec horúcej hmoty, známy ako akrečný disk

Keď sa povie čierna diera, mnohí si predstavia obrovské monštrum, častokrát väčšie než celá naša Slnečná sústava, ktoré k sebe priťahuje hviezdy, vzdialené státisíce kilometrov. Áno, aj to je príkladom čiernej diery, konkrétnejšie ide o supermasívnu čiernu dieru. Tieto monštrá prebývajú uprostred galaxií a vieme ich pomerne ľahko identifikovať. Na tému upozorňuje portál bbc.com 

Sú totižto veľké, okolo seba majú prstenec rozžeravenej hmoty, známy tiež ako akrečný disk a počas procesu „konzumovania“ hmoty vysielajú do vesmíru silné röntgenové záblesky. Existuje ale viacero druhov čiernych dier a nie všetky dokážeme pozorovať tak ľahko. Príkladom sú hviezdne čierne diery, ktoré sú relatívne malé a vznikli po smrti masívnej hviezdy. Ďalším druhom čiernych dier sú čierne diery strednej hmotnosti. Tie sú o niečo väčšie, no odhaliť ich je pre vedcov problém.

Hľadanie neviditeľnej čiernej diery

Čierne diery, ktoré sa nenachádzajú v centre galaxie nie sú vždy aktívne. Znamená to, že čierna diera strednej hmotnosti sa môže nachádzať v priestore, kde okolo nej nič nie je. Keďže nepožiera žiadnu hmotu, nenachádza sa okolo nej akrečný disk a taktiež nevydáva žiadne druhy energetických impulzov.

„Čierne diery strednej veľkosti sú veľmi nepolapiteľné objekty,“ vyjadril sa doktor Dacheng Lin z univerzity v Novom Hampshire.

Vedci preto nedokázali objaviť žiadnu čiernu dieru strednej hmotnosti, až donedávna.  Čierna diera sa prezradila po tom, ako začala požierať hmotu z hviezdy, ktorá sa zatúlala príliš blízko. V roku 2006 zaznamenalo röntgenové observatórium Chandra silný záblesk, ktorý pomenovali 3XMM J215022.4-055108.

Povaha röntgenového záblesku dávala možnosť len dvom vysvetleniam. Išlo buď o čiernu dieru strednej hmotnosti, niekde mimo našej galaxie, alebo o chladnúcu neutrónovú hviezdu v našej vlastnej galaxii. Aby tím vedcov presne zistil polohu záblesku, použil Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ten im pomohol určiť vzdialenosť. Ukázalo sa, že záblesk nevznikol v izolovanej časti našej galaxie, ale v hustej hviezdokope na okraji inej galaxie.

Ide o ideálne miesto, kde by mohli vedci nájsť čiernu dieru strednej hmotnosti. Tieto čierne diery sú kľúčovými k odhaleniu evolúcie iných čiernych dier, napríklad či supermasívna čierna diera „vznikne“ z menších čiernych dier.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close