Vedcom sa podarilo nájsť „chýbajúcu hmotu“ vo vesmíre, ktorá bola dlho pre nás neviditeľnou

Rýchle rádiové úlohy zohrali kľúčovú úlohu

vesmir_kometa
Zdroj: flickr.com (Pepeview)

Jean-Pierre Macquart a jeho kolegovia z Medzinárodného centra pre rádiovú astronómiu v Austrálii prečesávali vesmír kvôli rýchlym rádiovým signálom, keď sa im podaril vážne pozoruhodný objav. Zistili, kde sa skrýva chýbajúca hmota vo vesmíre.

Ten sa totiž skladá z „obyčajnej hmoty,“ temnej hmoty a temnej energie. Obyčajná hmota je všetko to, čo vidíme, všetky prvky z ktorých sa skladajú hviezdy, galaxie, planéty alebo my. 95% všetkej hmoty vo vesmíre je tvorených práve temnou hmotou a energiou a len drobných 5% tvorí obyčajná hmota. Popisujú to prvotné výpočty z 90-tych rokov. Píše o tom portál Cnet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď sa pred pár desaťročiami vedci pozerali na oblohu, z tých 5% obyčajnej hmoty našli zhruba polovicu,“ hovorí Macquart.

Astronómovia používali niekoľko rôznych metód, ako chýbajúcu hmotu nájsť, no žiadna z nich nebola dostačujúca. Chybou bolo, že väčšina sa zameriavala len na špecifickú oblasť vesmíru. Macquart to popisuje ako „snažiť sa určiť veľkosť psa sledovaním jeho chvosta.“ Ich nová metóda sa zameriava na záhadné rýchle rádiové signály, ktoré im umožňujú vidieť oveľa viac.

„Rýchle rádiové signály sú iné v tom, že idú do zákutí vesmíru, kde sa iné pozorovacie techniky nedostanú,“ vysvetľuje.

Rýchle rádiové signály patria k najväčšej záhade vesmíru. Vedcom sa podarilo odhaliť dôležitú stopu

Záhada vyriešená záhadou

Rýchle rádiové signály boli objavené v roku 2007 a doteraz ostávajú pre vedcov veľkou záhadou. Stále sú vzácnym objavom, no vedci sa neustále zlepšujú a nové teleskopy im umožňujú presnejšie určiť miesto, z kade prišli. Rýchle rádiové signály častokrát prichádzajú zo vzdialených galaxií. Na to, aby prišli až ku nám na Zem musia prejsť obrovským priestorom, ktorý tradične vnímame ako prázdny.

Hmota
Zdroj: ICRAR

V skutočnosti je tento priestor plný častíc, napríklad elektrónov, ktoré môžu naraziť do vlny, ktorá priestorom prechádza. Vlna sa po strete s elektrónom naruší. Vedci vypočítali počet elektrónov, ktorý leží medzi nami a zdrojom rýchleho rádiového signálu, čím vzniklo meranie skrytej hmoty vo vesmíre. Po preštudovaní piatich rýchlych rádiových signálov, z piatich rôznych zdrojov, tím vedcov dostal údaj, ktorý sa perfektne zhodoval s predpoveďou, koľko obyčajnej hmoty by sa malo vo vesmíre nachádzať. Vedci tvrdia, že v budúcnosti by mohli získať dobrú predstavu o tom, kde sa skrýva plyn v priestore medzi galaxiami a vytvoriť takzvanú kozmickú sieť, ktorá spája vesmír dokopy.

„Dajte nám 5 rokov a okolo 100 nových rýchlych rádiových signálov a budeme vám vedieť ukázať detailnú mapu skutočného vesmíru,“ vyjadril sa Xavier Prochaska, astronóm z kalifornskej univerzity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre