SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci zistili, že aj po zániku našej sústavy bude možné vytvoriť obraz o našich planétach

Biely trpaslík, pozostatok nášho Slnka, vysáva atmosféru z plynných planét a tá následne obieha okolo hviezdy

Ak sa niekto pozrie na našu Slnečnú sústavu za miliardu rokov, neuvidí nič len pozostatok našej hviezdy, ktorý sa nazýva biely trpaslík. Najnovšia štúdia hovorí o tom, že tento druh hustej hviezdy by mohol obsahovať stopy Jupitera, Saturnu, Neptúnu a Uránu.

Biely trpaslíci sú jadrá stredne veľkých hviezd, ktoré majú veľkosť našej Zeme. Podobný osud čaká aj Slnko, keď v budúcnosti minie všetko svoje palivo a stratí všetky vonkajšie vrstvy. Ako biely trpaslík skončí približne 90% hviezd v našej galaxii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Slnko by malo do tohto štádia dospieť až o 8 miliárd rokov. V štádiu bieleho trpaslíka bude mať viac ako 100-tisíc stupňov Celzia a svoje okolie bude terorizovať ultrafialovým žiarením, ktoré bude niekoľkonásobne väčšie než pri súčasnej forme Slnka. Predtým, než sa z hviezdy stane biely trpaslík, tak sa zväčší, pričom pohltí všetky vnútorné planéty (pozn. redakcie: od Merkúru až po Mars).

Doteraz sa nevedelo, ako dopadnú planéty ako Jupiter, či Saturn. Najnovší výskum ukázal, že hviezda dokáže ich atmosféru „roztrhať“ a následne pohltiť. Vedci zistili, že sa plynné planéty v prítomnosti bieleho trpaslíka vyparia, aj keby boli ďalej, než sa od Slnka nachádza planéta Pluto. Taktiež vypočítali, ako môže mladý, horúci biely trpaslík vyzerať, keď do svojho okolia nahromadil všetok materiál, ktorý ukradol plynným planétam.

Zistili, že tretina bielych trpaslíkov má okolo seba disk horúcej hmoty, ktorá prišla z vyparujúcich sa plynných svetov. V našej Slnečnej sústave prežijú prechod Slnka do fázy bieleho trpaslíka všetky plynné planéty. Následne stratia časť svojej atmosféry, ktorá sa nazhromaždí pri mŕtvej hviezde. Ak by túto hviezdu v budúcnosti objavili mimozemskí vedci, dokázali by z jej zloženia zistiť, ako naše plynné planéty vyzerali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close