SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci získali dychberúci záber Jupitera, ktorý im pomôže pochopiť jeho atmosféru

Na infračervených záberoch žiari planéta ako vyrezávaná tekvica

Jupiter nepatrí medzi pokojné planéty. Tento plynný obor je zmietaný divokými búrkami a celý jeho povrch pokrývajú obrovské mraky, siahajúce do nepredstaviteľnej hĺbky.

Počasie Jupitera je drasticky odlišné od toho nášho, že vedci majú častokrát problém pochopiť, čo sa na planéte deje. Nedávno sa im však podarilo nájsť ďalší kúsok skladačky v podobe nádherných „takmer“ infračervených snímkov a optických obrazov, ktoré získali pomocou observatória Gemini a Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Píše o tom Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Observatórium Gemini zachytilo termálnu radiáciu, ktorá vyžarovala spod oblakov Jupitera, z interiéru planéty. Keď spomínanú fotografiu spojili so snímkami Hubblovho ďalekohľadu, dokázali skombinovať vonkajšiu, ale aj vnútornú aktivitu planéty. Obrázky ukazujú niekoľko regiónov, kde sa oblaky javia o niečo tmavšie. Pravdou je, že na takmer infračervených záberoch tieto oblaky žiaria najjasnejšie.

Jupiter
Zdroj: Gemini Observatory

„Je to ako halloweenska tekvica. Vidíte jasné infračervené svetlo, ktoré prichádza z oblastí bez oblakov, zatiaľ čo oblasti s oblakmi sú na zábere tmavé,“ popisuje astronóm Michael Wong z kalifornskej univerzity.

Objav zahŕňa aj líniu, točiacu sa okolo Veľkej červenej škvrny, čo je neutíchajúca búrka, väčšia ako celá naša planéta. Vedci doteraz nedokázali rozpoznať vrstvu hrubších oblakov od tých tenších. Spoliehať sa museli na optické pozorovania, no zábery z infračerveného observatória Gemini túto záhadu vyriešili.

Spojením záberov, ktoré vznik pozorovaním viditeľného spektra (pozn. redakcie: svetlo, ktoré vidíme očami) a infračerveného spektra vznikla dokonalá zhoda. Infračervený oblúk, ktorý možno vidieť na obrázku sa dokonale zhodoval s hlbokou puklinou, ktorá sa nachádza medzi oblakmi nekonečnej búrky.

Jupiter
Zdroj: NASA

Ďalšia várka dát prišla zo sondy Juno, ktorá monitoruje póly Jupitera a detekuje atmosférické rádiové signály, vznikajúce zo silných úderov bleskov. Počas svojich prvých preletov, zachytila sonda Juno až 377 takýchto zábleskov. Ide o pravý opak Zeme, pretože u nás sa tropické búrky vyskytujú v oblasti rovníka a nie na póloch.

Príčina búrok

Vedci sa domnievajú, že ide o jav spojený so Slnkom a jeho ohrievaním rovníkových oblastí. Keďže sa nachádzame oveľa bližšie, ohrievanie je v našom prípade intenzívnejšie. V prípade rovníka na Jupiteri by Slnko mohlo stabilizovať búrlivú vrchnú atmosféru planéty. Teplo sa však ku pólom nedostane a tak sú oveľa búrlivejšie.

Jupiter
Zdroj: NASA

Misia Juno sa má skončiť v júli na budúci rok. Dovtedy však bude pokračovať v zbere informácii.  Vedci sú nadšení z toho, že sa im pomaličky darí nahliadnuť do počasia, ktoré sa na tejto divokej, plynnej planéte nachádza.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close