Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

Planéta Proxima b sa nachádza na dobrom mieste, no podmienky nie sú ideálne.

Proxima centauri
Zdroj: NASA

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily.

Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď sa planéta nachádza v obývateľnej zóne, znamená to v správnej vzdialenosti na to, aby mohla na jej povrchu existovať voda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jediný rozdiel je v tom, že sa hviezda Proxima Centauri líši od nášho Slnka. Proxima Centauri je červeným trpaslíkom a oproti Slnku je výrazne menšia a chladnejšia. Zároveň ide o hviezdu, ktorá produkuje veľké množstvo solárnych búrok. Planéta Proxima b je planétou, ktorá sa pri hviezde nachádza najbližšie, čo znamená, že je najviac vystavená „počasiu“ hviezdy.

Zaujímavosťou ale je, že v roku 2018 astronómovia objavili záblesky svetla, ktoré prichádzali od hviezdy Proxima Centauri. Tieto záblesky sa ale nepodobali na záblesky, ktoré sú spojené so solárnymi búrkami. Objav bol zaznamenaný teleskopom, ktorý dokázal zachytiť svetlo v milimetrových vlnových dĺžkach. Doteraz neboli objavené solárne búrky, ktoré by žiarili aj v milimetrovom spektre.

Zvláštny záblesk

Vedci sa chceli dozvedieť viac o neobvyklej žiare, hlavne zistiť, či ide o nejakú formu solárnej búrky, alebo úplne iný fenomén. Hviezdu pozorovali pomocou deviatich teleskopov na Zemi a satelitného observatória. Podarilo sa im objaviť veľmi silný záblesk a ultrafialové žiarenie hviezdy sa zväčšilo o 10-tisíc násobok len v zlomku sekundy. Zvýšenie jasu hviezdy trvalo niekoľko sekúnd a následne sa hviezda postupne vrátila späť na pôvodnú úroveň.

Lenže čo to znamená pre potenciálny život na planéte? Vedci si momentálne nie sú úplne istí. Na jednu stranu znamená ultrafialové žiarenie riziko rakoviny, no na druhú stranu by to až také drastické byť nemuselo. Ak sa vesmír „hrá“ s chemickými reakciami biologických molekúl, je možné, že by sa mohol náhodou zrodiť život. V prostredí, akým nepochybne planéta Proxima b je, by však vznik života mohol byť oveľa ťažší, než v prípade Zeme. 

Zároveň je otázne, či má planéta Proxima b atmosféru. Keďže je jej domovská hviezda mimoriadne aktívna, solárne búrky by mohli planétu o jej atmosféru pripraviť. Momentálne vedci môžu len hádať. Spoliehať sa môžu na počítačové modely, ktoré by im mohli aspoň trochu napovedať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre