SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci zaznamenali najsilnejší kozmický vietor, aký kedy videli

Dávnejšie objavený kvazar je oveľa zaujímavejším, ako si vedci doposiaľ mysleli

Vedci našli vo vesmíre zvláštny objekt. Spočiatku mu nevenovali veľa pozornosti, no keď sa naňho pozreli bližšie, uvideli ten najsilnejší kozmický vietor, aký kedy zaznamenali. Ten vychádzal so špeciálneho druhu čiernej diery, ktorý sa nazýva kvazar. Na tému upozorňuje portál space.com

Kvazar vzniká, keď supermasívna čierna diera zrýchli isté druhy častíc, ktoré nemôže absorbovať, takmer na rýchlosť svetla. Tie potom vystrelia smerom od čiernej diery v štruktúre, ktorá pripomína veľmi jasné lúče. Kvazary taktiež produkujú kozmický vietor, ktorý sa môže predrať galaxiou a tým zamedziť vzniku nových hviezd. Takýto silný druh kozmického vetra však nebol doposiaľ pozorovaný.

„Ešte nikdy sme nepozorovali vetry s tak vysokou rýchlosťou. Tie, ktoré sme mali možnosť zachytiť, boli väčšinou slabé a niesli so sebou relatívne malé množstvo hmoty. Na druhú stranu tento kvazar nesie so sebou takú silu, že nevieme ako to vôbec mohlo v okolí kvazaru vzniknúť,“ vyjadrila sa astronómka Sarah Gallagher.

Kvazar nesie komplikované označenie SDSS J135246.37+423923.5. Je tvorený supermasívnou čiernou dierou, ktorá je 8-miliárdkrát masívnejšia než naše Slnko, alebo 2-tisíc krát masívnejšia, ako supermasívna čierna diera uprostred našej vlastnej galaxie. Zaujímavosťou je, že sa vôbec nejde o nový kvazar. Vedci ho poznajú už nejakú dobu, no doteraz ani len netušili, aký môže byť fascinujúci.

„Podobné objekty sa študovali ťažko, kým si náš tým nevytvoril metodológiu a nezískal všetky dáta, ktoré potrebujeme. Teraz to vyzerá tak, že ide o najzaujímavejšie objekty, aké môžeme skúmať,“ vysvetľuje Karen Leighly.

Tím zároveň dúfa, že sa nejde o jediný kvazar svojho druhu. Podotýkajú, že zatiaľ ani len netušia koľko pozoruhodných a ničivých kvazarov sa môže nachádzať v ich katalógu, o ktorých zatiaľ ani len netušia.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close