Vedci zaznamenali druhú zrážku neutrónových hviezd v histórii ľudstva. Po nej vznikol objekt na hranici hviezdy a čiernej diery

Zaznamenali ju pomocou gravitačných vĺn, čo sú signály, ktoré ku nám prichádzajú z ďalekých končín vesmíru

Neutrónová hviezda
Zdroj: youtube.com (Volupsa/Astrid)

Astronómom, zaoberajúcim sa detekciou gravitačných vĺn, sa podarilo opäť zachytiť kolíziu dvoch neutrónových hviezd. Udalosť sa odohrala 25. apríla 2019, a jedná sa o dva objekty, ktoré sú od nás vzdialené zhruba 520-miliónov svetelných rokov.

Binárna sústava (pozn. redakcie: sústava dvoch hviezd) sa nazýva GW 190425 a hoci sa jedná len o druhú kolíziu, ktorá sa vedcom podarila zaznamenať, už teraz rozširuje ich znalosti, týkajúce sa kolosálnych vesmírnych zrážok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vedci odhalia vzdialené udalosti

Prvá zrážka bola zaznamenaná v auguste 2017 a ponúkla kvantum informácií, ktoré sme dokázali zachytiť pomocou špeciálneho odvetvia astronómie. Sondy dokážu preskúmať, čo sa nachádza v našej Slnečnej sústave, avšak ak hovoríme o javoch mimo nej, musíme sa spoliehať na takzvaných „prenášačov.“  Jedná sa o druhy signálov, ktoré sa ku nám dostávajú spoza hraníc sústavy, ako napríklad elektromagnetická radiácia, vesmírne žiarenie, alebo gravitačné vlny.

Tieto signály v sebe nesú informácie o tom, čo sa stalo v ďalekých končinách vesmíru a my ich vieme zachytiť. Vznikajú pri rôznych astrofyzikálnych procesoch, čím odhaľujú informácie o ich pôvode. Takzvané multi-prenášače (pozn. redakcie: objekty, ktoré vysielajú viacero prenášačov naraz) sú páry čiernych dier a neutrónových hviezd, supernova, nepravidelné neutrónové hviezdy atď…

„Zaznamenali sme ďalšiu udalosť zrážky, ktorá zahŕňa dve neutrónové hviezdy, čo značí nové začiatky astronómie, zaoberajúcej sa analýzou multi-prenášačov.“ Tvrdí Jo van den Brand, z univerzity v Holandsku.

Oproti prvej zrážke neutrónových hviezd sa vyskytli podstatné rozdiely. Pri prvej zrážke nebolo zachytené žiadne svetlo, ktoré by uniklo počas kolízie. Hviezdy boli od nás vzdialené príliš ďaleko, čo bolo jedným  z dôvodov. Ďalší je, že v čase zrážky fungoval iba jeden LIGO detektor a signál bol príliš slabý na to, aby ho zaznamenal detektor Virgo (pozn. redakcie: nástroje na zaznamenávanie gravitačných vĺn).

To zapríčinilo, že odhalenie presného miesta udalosti bolo veľmi ťažké. Vedcom sa podarilo zúžiť oblasť na jednu časť, ktorá pokrývala 20% našej oblohy. Z gravitačných vĺn sa ale dalo zistiť, že jedna z hviezd bola 1.4-krát väčšia ako naše Slnko a tá druhá bola 2-krát väčšia.

Neuveriteľne ťažká hviezda

„Boli sme prekvapení, keď sme sa dozvedeli o veľkosti hviezd, pretože to prekračuje hmotnosť bežných neutrónových hviezd, ktoré sme doteraz v galaxii objavili,“ poznamenala teoretická fyzička Susan Scott.

Po zrážke sa tieto dve hviezdy zlúčili do jednej, čo vedcom pomáha pochopiť ich formovanie sa vo vesmíre. Taktiež spojením týchto dvoch hustých objektov vzniklo niečo, čo leží v „hmotnostnej priepasti“ medzi neutrónovými hviezdami a čiernou dierou. váži 3.4-krát viac ako Slnko.

Obe vyššie spomínané objekty sú hutnými pozostatkami mŕtvych hviezd. Rozdiel je v ich hmotnosti, keďže zatiaľ nebola nájdená čierna diera vážiaca 5-krát toľko, čo naše Slnko a neutrónová hviezda, ktorá by bola 2.5-krát ťažšia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre