Vedci zachytili najbližší rýchly rádiový záblesk: Vyriešia záhadu týchto vysokoenergetických javou?

Rýchly rádiový záblesk údajne prišiel z nezvyčajného miesta.

Rýchle rádiové záblesky
Zdroj: Jingchuan Yu, Beijing Planetarium (CC BY 3.0 DEED)

Rýchle rádiové záblesky, označované aj ako FRB (pozn. redakcie: z angl. Fast Radio Burst), sú vesmírnymi úkazmi, pri ktorých sa uvoľní obrovské množstvo energie vo forme rádiového žiarenia. U nás na Zemi astronómovia tento jav pozorujú ako záblesk, ktorý trvá len zlomok sekundy a väčšinou pochádza zo zdroja, mimo našej galaxie.

Nedávno sa astronómom podarilo pozorovať podobný záblesk, ktorý označili ako FRB 202001 20E. V tomto prípade ide o opakujúci sa záblesk, ktorý prehlbuje záhadu rýchlych rádiových zábleskov, píše portál Science Alert. Podľa vedcov tento záblesk prišiel z galaxie, ktorá sa od nás nachádza 11.7-miliónov svetelných rokov, čo z tohto signálu robí najbližší pozorovaný rýchly rádiový záblesk, ktorý vznikol mimo našej galaxie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záblesk prišiel zo skupiny veľmi starých hviezd, čo bolo pre vedcov zarážajúce. Takéto regióny nie sú miesta, ktoré by mohli vytvoriť rýchle rádiové záblesky. Objav preto naznačuje, že skupina hviezd mohla vzniknúť odlišným spôsobom, než aký predpovedajú modely hviezdnych formácií. Zároveň vedci zistili, že rýchle rádiové záblesky môžu vznikať v širšej škále prostredí, než sa zo začiatku predpokladalo.

Rýchle rádiové záblesky boli po prvýkrát objavené v roku 2007. Spravidla ide o extrémne silné signály, ktoré prichádzajú zo vzdialeností desiatok miliónov svetelných rokov. Takýto signál môže mať energiu, rovnajúcu sa 500-miliónom Sĺnk a možno ich zachytiť len v rádiovom spektre. Väčšina zábleskov trvá len niekoľko milisekúnd a už sa viac nezopakujú. Pre vedcov je preto mimoriadne zložité predpovedať, kedy ďalší záblesk nastane a vystopovať, odkiaľ prišiel. Aj preto sú rýchle rádiové záblesky pre vedcov stále veľkou záhadou.

Záhada rýchlych rádiových zábleskov

Momentálne ani nie je známe, čo môže tieto záblesky vytvárať. Astronómovia sa pokúšajú analyzovať štruktúru zábleskov a  momentálne sa predpokladá, že by za ich vznikom mohli stáť neutrónové hviezdy. Minulý rok sa podarilo vedcom vystopovať rýchly rádiový záblesk, ktorý prišiel z našej Mliečnej dráhy. Vystopovali ho až k typu hviezdy, ktorá sa nazýva magnetar.

Magnetary sú extrémne vzácne typy neutrónových hviezd a do dnešného dňa vieme o existencii len 24 magnetarov. Magnetary, ako ich názov napovedá, sú hviezdy s naozaj nepredstaviteľne silným magnetickým poľom. V porovnaní z magnetickým poľom Zeme, je magnetické pole magnetaru až kvadriliónkrát silnejšie.

Záblesk FRB 202001 20E je medzi ostatnými signálmi raritou, pretože sa opakuje. Práve kvôli opakovaniu boli astronómovia schopní nájsť miesto, odkiaľ prišiel. Našli ho v skupine starých hviezd a momentálne nie je známe, či sa v tejto skupine nachádza neutrónová hviezda, alebo magnetar. Presnejšie povedané, vedci nevedia, či magnetar naozaj vytvára rýchle rádiové záblesky. Ďalšími možnosťami sú binárne sústavy neutrónovej hviezdy a bieleho trpaslíka, neutrónovej hviezdy a planéty, alebo čiernej diery, ktorá pohlcuje hmotu okolo seba. Dôkazy, ktoré by potvrdili to, ako rýchle rádiové záblesky vznikajú momentálne chýbajú, no s každým ďalším objaveným zábleskom sa vedci blížia k vyriešeniu záhady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre