Vedci zachytili detailnú snímku protoplanetárnych diskov, z ktorých vznikajú nové planéty

Hoci snímky diskov nie sú úplnou novinkou, nikdy neboli zachytené tak detailne

Protoplanetárny disk
Zdroj: NASA

Medzinárodný tím astronómov zachytil naozaj vzácne snímky protoplanetárnych diskov stovky svetelných rokov od nás.

Protoplanetárne disky sú prstence horúcej hmoty, plynu a skál, ktoré obiehajú okolo hviezdy, spravidla v jej rannom veku. Čiastočky vo vnútri disku sa na seba postupne nabaľujú, zväčšujú sa a následne z nich vznikajú nové planéty. Tieto disky sme už mali možnosť vidieť aj v minulosti, no nie tak detailne. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prvotné snímky zachytávajúce oblasť, kde sa vytvárajú skalnaté planéty majú veľkosť len pár pixelov,“ vyjadril sa belgický astronóm Jacques Kluska.

protoplanetárny disk
Zdroj: ESO (Jacques Kluska)

Na obrázku je možné vidieť vnútornú oblasť prstencov okolo mladých hviezd, kde sa pomaly začínajú formovať planéty. Začína to spojením čiastočiek prachu, z ktorých sa stanú prvé skaly a tie svojou gravitáciou začínajú priťahovať ďalšiu hmotu. Z niektorých týchto skál sa stanú planéty. Vedci potrebovali použiť úplne novú metódu, ktorá sa nazýva infračervená interferometria. Snímky zachytili v European Southern Obervatory (pozn. redakcie: ESO).

Metóda, ktorú použili, nevytvorí obrázok priamo. Výskumníci musia použiť matematické modely, ktoré sú podobné tým, ktoré boli použité aj pri snímke prvej čiernej diery. Tím vedcov tak dokázal oddeliť protoplanetárne disky od svetla, ktoré hviezda vyžarovala.

„Detaily, ktoré možno na snímke rozpoznať sú ekvivalentom toho, rozpoznať vlas na vzdialenosť 10 km, či pozorovať človeka na Mesiaci zo Zeme,“ hovorí Kluska.

Snímky diskov im prezrádzajú, že by sa v ňom mohli nachádzať nestabilné oblasti. Vedci to dokázali rozpoznať podľa svetlejších a tmavších oblastí svetla. Práve v týchto nestabilných oblastiach sa môžu začať na seba nabaľovať čiastočky prachu, ktoré povedú ku vzniku nových planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre