Vedci z Japonska prišli s náhradou transplantácie srdca. Liečba bude elegantnejšia, než výmena celého orgánu

Vedci z Japonska prišli na novú metódu liečby srdcových ochorení. Namiesto transplantácie testujú použitie buniek, ktoré by obnovili srdcové funkcie.

srdce
Zdroj: flickr.com

V pondelok, 27. januára oznámili vedci z Japonska prvé úspešné zostrojenie nového druhu transplantácie srdca. Namiesto nahradenia pacientovho srdca novým orgánom, uložili na poškodené časti kus rozložiteľnej látky, ktorá obsahovala bunky srdcového svalu. Ak bude mať liečba požadovaný efekt, v  budúcnosti by sme vedeli odstrániť potrebu vymieňať celé srdce.

Vedci zobrali kmeňové bunky dospelého jedinca, buď z kože, či krvi a preprogramovali ich na ich embryálne štádium. To umožní vedcom spraviť z nich akúkoľvek bunku, akú potrebujú. Vedci z Japonska vytvorili srdcové bunky a tie uložili na látku. Pacient, ktorého liečili, trpí ochorením, pri ktorom svaly nedokážu pumpovať krv, pretože nemajú dostatok kyslíka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Závažné prípady tohto ochorenia vyžadujú práve transplantáciu, no vedci z Osaky veria, že ich nová metóda dodá svalom proteín, ktorý im pomôže obnoviť krvné cievy a obnoví funkciu pacientovho srdca. Nasledujúci rok ho budú starostlivo monitorovať a v prípade priaznivých výsledkov zopakujú rovnakú procedúru na 9 ďalších pacientoch.

Ak liečba zaznamená úspech, mohla by sa stať potrebnou náhradou za transplantáciu celého srdca. Nielen, že sa bunky hľadajú ľahšie ako vhodný darca, no i telo pacienta lepšie prijme nové bunky, ako celý orgán.

Tím sa rozhodol namiesto klinickej štúdie prejsť rovno na pokus, aby sa im podarilo získať čo najskôr potvrdenie od ministerstva zdravotníctva.

„Dúfam, že sa z našej procedúry stane zdravotná pomôcka, ktorá zachráni život čo najviac ľuďom, ako to bude možné. Videl som už veľa životov, ktoré som zachrániť nedokázal,“ vyjadril sa výskumník Yoshiki Sawa na novinárskej konferencii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre