SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyzývajú, aby sme sa nesnažili „zakryť Slnko“ v boji s globálnym otepľovaním: Prečo to nemôže fungovať?

Jeden zo spôsobov ako rýchlo odpovedať na globálne otepľovanie je pokúsiť sa odraziť slnečné svetlo do vesmíru.

Globálne otepľovanie si žiada okamžitú akciu a jednou z nich by mohlo byť vstrekovanie aerosólov do našej stratosféry. Ide o metódu, ktorú navrhli niektoré krajiny ako rýchly a efektívny spôsob, ako ochladiť našu planétu. Pomocou niekoľkých lietadiel chcú vypustiť do atmosféry častice, ktoré by odrážali svetlo späť do vesmíru, informuje portál Phys.

Proti tejto metóde sa nedávno obrátila skupina 60 vedcov, ktorí vyzývajú na to, aby sa tento plán neuskutočnil. Vypustenie aerosólov do našej atmosféry by totiž mohlo so sebou priniesť viac škody ako úžitku. Chladnejšia Zem by znamenala menej vyparovania vody z povrchu. Nastali by zmeny v dažďoch, ktoré by mohli spôsobiť silnú odozvu naprieč pozemskými ekosystémami. Zároveň existuje riziko, že ak by bolo vypustenie častíc zle koordinované, na jednej časti planéty by prevládali extrémne dažde, zatiaľ čo na tej druhej ničivé suchá. Tým by sa zároveň zvýšilo aj šírenie chorôb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prírodné katastrofy by sa v takomto prípade stali ešte horšie, než sú. Silnejšia sopečná erupcia by dokázala našu planétu ochladiť prirodzene, pretože jej dym dokáže blokovať slnečné svetlo. Ak by nastala erupcia počas toho, ako by boli v stratosfére aerosólové častice, naša planéta by sa mohla podchladiť, čo by viedlo k ďalším vážnym problémom.

Ani zďaleka nejde o jediné problémy, ktoré vznikajú vypúšťaním aerosólov do atmosféry. Ak by sa ľudstvo rozhodlo pre takúto možnosť, aerosóly by museli byť vypúšťané pravidelne. Ak by sa stalo čokoľvek a my sme neboli schopní tieto látky do atmosféry vypustiť, Zem by prešla istou formou šoku. Naša planéta by sa dokázala za krátku dobu rýchlo zohriať, čím by sa celá situácia ešte viac zhoršila. Nastali by potopy, požiare, či dlhotrvajúce suchá.

Dokáže tento plán fungovať v praxi?

Existuje množstvo spôsobov, ako by mohol byť tento systém narušený. Od solárnej búrky, ktorá by poškodila elektrické zariadenia, až po riziko vojny. Hoci sa zatiaľ žiadna podobná katastrofa neprihodila, je naivné si myslieť, že nasledujúcich 100 rokov bude pokojných, tvrda autori štúdie.

Ak by aj všetko fungovalo tak, ako by fungovať malo, Táto metóda boja proti globálnemu otepľovaniu ráta s tým, že všetky krajiny sveta budú ťahať za jeden povraz. V reálnom svete by sa ale kľudne mohlo stať, že jedna krajina začne túto možnosť využívať bez rozmyslu. Hoci neexistuje veľa štúdií o tom, čo by sa v tomto prípade stalo, podobné situácie môžu rýchlo viesť k veľkým politickým problémom.

Vedci svoju prácu uzatvárajú neistými slovami. Zatiaľ totiž nevedia povedať, čo je v tejto situácii horšie, či samotné globálne otepľovanie, alebo sľubné riešenie, ktoré by sa mohlo veľmi rýchlo vymknúť spod kontroly.

„Vo svete, kde sa nič nepokazí by bolo využitie aerosólov ideálnym spôsobom na boj s globálnym otepľovaním. Nanešťastie v takom svete nežijeme. Spoliehanie sa na túto záchranu by bolo veľmi nerozumné,“ píšu vedci vo svojej správe.

Technológiu vstrekovania aerosólov do planetárnej stratosféry popisujú ako Damoklov meč, ktorý by visel nad našou planétou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close