SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyvinuli systém, ktorý je schopný uchovávať solárnu energiu na viac ako desaťročie. Následne ju vedia premeniť na elektrickú kdekoľvek na svete

Nové zariadenie z univerzity Chalmers by mohlo ukladať energiu až po dobu 18 rokov.

Vedci z technologickej univerzity Chalmers prišli na nový spôsob, ako zachytiť solárnu energiu. Prostredníctvom nej by ľudstvo dokázalo uložiť elektrinu až na 18 rokov a počas tohto obdobia ju využiť kedykoľvek a kdekoľvek by bolo potrebné, píše portál univerzity. Ich zariadenie by nakoniec mohlo viesť k samonabíjacím elektronickým zariadeniam. Tie by mohli čerpať solárnu energiu prakticky na vyžiadanie.

Autori štúdie píšu, že ich práca ponúka nový spôsob, ako generovať elektrinu bez ohľadu na to, aké je počasie, či je noc, alebo nepriaznivé ročné obdobie. Technológia je postavená na energetickom systéme MOST (Pozn. redakcie: Molecular Solar Thermal Energy Storage System). Aj túto technológiu vyvinuli vedci z univerzity Chalmers. Zakladá sa na špeciálnej molekule, ktorá mení tvar po kontakte so slnečným svetlom. Predchádzajúce testy systému MOST priniesli sľubné výsledky a získali si svetový záujem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V najnovšom teste vedci zachytili solárnu energiu a následne ju dokázali preniesť na druhú stranu sveta, zo Švédska do ďalekej Číny. Tam následne uvoľnili solárnu energiu a premenili ju na elektrinu prostredníctvom generátoru.

„Generátor je v podstate ultratenký čip, ktorý by mohol byť zabudovaný do elektronických zariadení, napríklad slúchadiel, chytrých hodiniek, či telefónov. V prvotných testoch sa nám podarilo vytvoriť len malé množstvo elektrickej energie, no náš projekt ponúka naozaj sľubné výsledky,“ vyjadril sa Zhihang Wang z Chalmers University.

Zelená možnosť

Výskum nového spôsobu prevodu solárnej energie na elektrickú je hlavne teraz v časoch stupňujúcej klimatickej krízy mimoriadne dôležitý. Metóda vedcov z Chalmers ponúka možnosť, ako vyrobiť elektrinu bez emisií a bez závislosti na fosílnych palivách. Ako píšu vedci vo svojej práci, toto svet naozaj potrebuje.

„Do projektu sa zapojilo niekoľko vedeckých skupín a teraz pracujeme na tom, ako náš projekt posunúť dopredu. V prvých pokusoch sme síce vyrobili len malé množstvo energie, no to vieme zvýšiť. Zároveň potrebujeme nájsť spôsob, ako zariadenie urobiť komerčne dostupným,“ vyjadril sa Kasper Moth-Poulsen, ktorý sa na štúdii podieľal.

Systém MOST je uzavretý energetický systém. Založený je na špeciálnej molekule uhlíka, vodíka a dusíka. Keď slnku túto molekulu zasiahne, zmení svoj tvar na energetický izomér. Izomér možno uchovať v tekutej forme a použiť ho, keď to je potrebné. Solárne panely sú lákavým zdrojom čistej energie, no nefungujú, ak je zamračené. Zároveň nie sú tak výkonné napríklad cez zimu. Tento systém by to mohol zmeniť. Ak by solárne panely neboli dostačujúce, zásobu energie by sme si v budúcnosti mohli jednoducho vybrať.

Podľa vedcov možno uchovať energiu v ich zariadení až 18 rokov. Pri výbere energie sa využíva špeciálny katalyzátor, ktorý vráti molekulu do pôvodného tvaru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close