Vedci vyvinuli robotické chápadlo s bohatými zmyslovými schopnosťami, ktoré sú dokonca schopné prekonať cit ľudských rúk

Vedci z inštitútu MIT vytvorili nový druh robotického stroja, schopného pracovať aj s krehkými objektmi.

Vedci z MIT vytvorili robota, s citom väčším, než majú naše prsty
Zdroj: MIT

Predstava robota z budúcnosti sa môže drasticky líšiť od človeka k človeku. Na jednu stranu poznáme ťažké „nemotorné“ stroje, ktoré sa spoliehajú skôr na hrubú silu, než na precíznosť. Presným opakom sú roboty, ktoré nielen vyzerajú presne ako my, no majú aj jemné motorické vlastnosti. Vedci z oboru jemnej robotiky sa presne o takýto druh precíznosti pokúšajú. Ich víziou je autonómny stroj, ktorý by dokázal jemne pracovať s objektmi rovnakým spôsobom, ako ľudská ruka.

Vedci z inštitútu MIT pracujú na novom robotickom zveráku, ktorý vybavili špeciálnou technológiou a senzormi. Tento zverák je na rozdiel od iných zariadení dostatočne poddajný na to, aby mohol pracovať aj s jemnejšími objektmi. Vedci z MIT ho vybavili citovými senzormi, ktoré dokážu prekonať tie ľudské.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na zachytenie objektu používa zverák špeciálne „prsty“, vyrobené z technológie fin ray. V robotike je to pomerne populárny materiál, ktorý vedci vytvorili podľa rybej plutvy. V roku 1997 si nemecký biológ všimol, že ak zatlačil na zadnú plutvu ryby, tá sa tlaku prsta poddala a takmer ho obalila, namiesto toho aby plutvu prstom odtlačil na stranu.

Citové senzory pre jemnejšiu prácu

Táto technológia má vo svete robotiky obrovský potenciál, pretože dokáže zachytiť širokú škálu rôznych objektov. Jediné, čo jej doteraz chýbalo bol cit. Nový robotický zverák sa do veľkej miery nelíši od iných zariadení, no namiesto oporných konštrukcií vo vnútri ramien sa tam nachádza kamera a citové senzory. Senzory sú vytvorené zo silikónového gélu a sú prilepené na tenkú vrstvu akrylového materiálu. Túto technológiu vedci pomenovali GelSight.

Keď ramená chytia nejaký objekt, obklopia ho a kamera sleduje deformáciu silikónového materiálu. Na základe deformácie dokáže vyhodnotiť tvar objektu, tvrdosť jeho povrchu, orientáciu a silu, akou ramená objekt uchopujú.

Počas experimentov dokázal robotický zverák uchopiť malý skrutkovač, plastovú jahodu, tubu akrylovej farby, či vínový pohár. Robotický zverák dokázal uchopiť tubu bez toho, aby rozlial jej obsah. Citové senzory dokázali dokonca rozpoznať jednotlivé „semiačka“ plastovej jahody. Sklenené objekty sú však pre vizuálne senzory problémom, kvôli lomu svetla. Aj v tomto prípade dokázal zverák v siedmich z desiatich prípadov sklenený pohár správne uložiť na stôl.

Nový druh robotického zveráku s citom by mohol nájsť uplatnenie v rôznych odvetviach, no vedci z MIT plánujú svoje zariadenie vylepšiť. Keďže vo vnútri ramien vytvorili priestor pre kameru a senzory, samotné ramená sa stali nestabilné. Veria ale, že toto negatívum odstránia lepším dizajnom. Zároveň chcú technológiu GelSight prispôsobiť aj iným robotickým zariadeniam.

Medzi výraznejšie zmeny patrí pridanie tretieho ramena, vďaka čomu by zverák dokázal manipulovať aj s ovocím. Vedci uvádzajú, že vďaka citlivým senzorom by mohlo zariadenie zhodnotiť, či je ovocie dozreté, alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre