SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Vedci vytvorili robotickú rybu s umelým krvným obehom

Vedcom sa podarilo vytvoriť robotickú rybu, ktorá namiesto batérie disponuje umelým krvným obehom, ktorý ju poháňa

Portál Spiegel.de píše, že výskumníci zostrojili robota ryby s umelým krvným obehom. Kvapalina poháňa ryby hydraulicky a súčasne uchováva energiu ako v batérii.

Tím okolo Roberta Shepherda z Cornell University v Ithake vyvinul robotickú rybu s vlastným cievnym systémom. Modelom pre toto zariadenie bola morská ryba Perutýn ohnivý, ktorá obýva tropické koralové útesy. Výskumníci vybavili repliku malými skúmavkami, v ktorých namiesto krvi cirkuluje elektrolyt, teda tekutina batérie. To mechanicky poháňa ryby cez hydraulický systém a zároveň slúži ako zásobník energie.

Rôzne plutvy robotickej ryby, vrátane dlhých, rozprestretých chrbtových plutiev, vedci používali ako elektrolytový okruh. Systém je založený na princípe batérie redox flux s elektrolytom jodidu zinočnatého. Počas nabíjania sa zinok oddeľuje od elektrolytovej kvapaliny na elektróde, pričom energia mení reakciu. Súčasne môže obehový systém prenášať hydraulický výkon a to tak, že keď sa elektrolytická kvapalina čerpá z jednej na druhú stranu kaudálnej plutvy, tak sa rebro pohybuje laterálne. Vďaka pohybu chvostovej plutvy sem a tam môže robotická ryba plávať. Robot týmto pohybom postupuje proti miernemu prúdu slanej vody o jednu a pol dĺžky svojho tela za minútu.

Portál Futurism.com ďalej doplňuje že obehové batérie v robo-rybách však nefungujú rovnako ako moderná lítiovo-iónová batéria. Ich hustota energie je len polovičná, pričom pracuje spoľahlivo a môže byť prispôsobená veľkosti celého systému. Výkon batérií je dostatočný na to, aby robo-ryby mohli plávať 36 hodín proti slabému prúdu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close