Vedci vytvorili materiál, ktorý sa dokáže sám opraviť. „Živá tehla“ je spojením želatíny, piesku a baktérií

Jedná sa o prelomový objav v stavebných materiáloch. Tehla sa dokázala sama spojiť dokopy po tom, ako ju vedci trikrát rozrezali na kusy

Ziva tehla
Zdroj: Pixabay.com, uprava Vosveteit.sk

Vedci z univerzity v Coloráde vytvorili niečo, čo nazývajú „živý betón.“ Obsahuje fotosyntetickú baktériu, ktorá sa dokáže regenerovať, takmer ako živý organizmus. Betón je zlúčeninou želatíny, piesku a cyanobaktérií, ktoré sú pomocou slnečného žiarenia schopné fotosyntézy. Vzniknutá zmes sa dokázala regenerovať tri razy po tom, ako ju tím vedcov rozsekal na kusy.

Jedná sa o prelomový objav v oblasti samozlučovacích materiálov. Živý betón má na začiatku zelenú farbu, ktorá bledne, keď baktérie odumierajú. Hoci sa farba mení, organizmy v nej prežijú ešte niekoľko týždňov a dokážu byť ľahko obnovené. To zabezpečí ďalší rast. Iní vedci sa už niekoľkokrát snažili vložiť do betónu organizmy, ktoré by dokázali opraviť pukliny. Najväčšou výhodou tohto nového materiálu je, že namiesto pridania baktérií do bežného betónu, ktoré nie je vhodným prostredím, vymysleli niečo, v čom dokážu baktérie prežiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Želatína bola zvolená preto, že sa ide o  ingredienciu, ktorá po rozpustení a vychladnutí vytvorí putá medzi molekulami. Dokáže byť použitá za normálnych teplôt, ktoré sú pre baktérie vhodné. Dr. Srubar, ktorý na projekte pracuje navrhol použitie želatíny na upevnenie väzieb medzi cyanobaktériami a jeho tím bol nápadom zaujatý.

Stavebné bloky sú po zhotovení uskladnené v  suchom prostredí, kde sa v priebehu niekoľkých dní spevnia. Následne začnú baktérie odumierať, no ak sa znovu vystavia vlhkosti a vysokej teplote, bunky znovu ožijú. Stavebný blok môžete rozrezať na polovicu, jednu vložiť do formy, kde pridáte surové materiály a za chvíľu máte novú „tehlu.“ Jeden blok tak dokáže vytvoriť tri ďalšie.

Projekt zaujal aj bezpečnostnú agentúru DARPA (pozn. redakcie: Defense Advanced Research Projects Agency), ktorá vidí v podobných materiáloch budúcnosť. Podľa nich by regenerujúce sa materiály boli vhodné do odľahlých púštnych oblastí, či dokonca vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre