SpravodajstvoTechnológie

Vedci vytvorili lietajúce miniroboty. Inšpirovali sa semenami rastlín. Na čo nám budú dobre?

Vedci vytvorili miniatúrne roboty, ktoré dosahujú veľkosť 0,5 milimetra. Slúžiť nám budú na štúdium klímy, či ovzdušia.

Pri pohľade na technologický progres stojíme na zvláštnom mieste. Aktuálne čelíme mnohým problémom, s ktorými sa nedokážeme vysporiadať pričom mnohé z nich si generujeme sami. Na druhej strane, každú chvíľu môžeme vidieť brilantné vynálezy, ktoré ukazujú, že žijeme v dynamickej dobe.

Pravdepodobne ste už videli, ako vzduchom lietajú rôzne semená rastlín, či stromov kvôli rotácii spôsobenej ich tvarom. Práve tvar týchto semien inšpiroval vedcov k vytvoreniu lietajúcich minirobotov, ktorý by dokázali plachtiť atmosférou bez toho, aby potrebovali extra pohon. Za týmto účelom vedci skúmali najrôznejšie druhy semien, aby zistili, ktorý je najvhodnejším, aby roboty padali relatívne kontrolovane a zároveň, aby boli schopné využiť vlastnosti vetra na pohyb do strán. Vedci zistili, že semená Vínnej révy (Tristellateia), sú najvhodnejšími. Na tému upozorňuje portál Antyweb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Mikrolotery“

Mikrolotery je názov lietajúcich minirobotov, ktoré vytvorili vedci pod vedením Johna Rogersa. Ako sme už vyššie spomínali, tak inšpiráciou im boli semená Vínnej révy, ktoré čiastočne modifikovali, aby padali po stabilnejšej trajektórii a pomalšie, ako pôvodné semená.

Pre vedcov okrem iného bolo náročné dosiahnuť vysokú úroveň miniaturizácie. Veľkosť týchto minirobotov dosahuje od niekoľko centimetrov až po pol milimetra. Rovnako treba spomenúť, že bez ohľadu na ich veľkosť, vedcom sa podarilo na tieto drobné zariadenia umiestniť snímače, procesory, ale i solárne články a miniatúrne antény.

miniroboty Mikrolotery
Zdroj: YouTube (nature video)

Vedci uviedli, že najmenší z návrhov dosiahol hranicu toho, čo umožňuje zariadeniu „plávať vo vetre“:

„Všetky výhody štruktúry podobnej helikoptéry začínajú miznúť pod určitou veľkosťou. Dostali sme sa tak ďaleko, ako nám to umožňuje fyzika. Menšie predmety. Než tie, ktoré sme postavili, budú padať ako lopta.“

Za akým účelom boli tieto miniatúrne roboty vyvinuté?

Predstava vedcov je, že tieto drobné roboty vybavené senzormi, by boli vyhodené z palube lietadla, či iného vznášadla v konkrétnej oblasti. V priebehu pádu smerom k zemi, by zbierali údaje, ako je napríklad množstvo pevných častíc v atmosfére, kyslosť vzduchu, množstvo špecifických znečisťujúcich látok vo vzduchu a podobne. Aj keď projekt ako taký ešte nie je stále dokončeným a to hlavne z dôvodu, že aktuálne vedci hľadajú nové materiály, z akých by mohli byť vyrobené, aby neboli škodlivými pre prírodu, či ľudí, tak do projektu vkladajú veľké nádeje. Dôvodom je, že tento typ nástrojov by mohol byť veľmi cenným pri štúdiu klímy, či znečistení ovzdušia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close