Vedci vynašli nový materiál, ktorý volajú „METAFABRIC“. Má nám pomôcť prežiť obrovské horúčavy. Čo to presne je?

Vedci hovoria o novom materiály, ktorý možno využiť v odevnom priemysle. Metafabric, nová látka, má schopnosť odrážať teplo.

Slnko_horucavy
Zdroj: unsplash.com (Manish Upadhyay), Vosveteit

Globálne otepľovanie je dnes veľkým problémom a to aj napriek tomu, že v minulosti časť vedcov predpovedala, že dôjde k ochladzovaniu. Jedným zo základných dokumentov, ktorý nám dopomohol oddialiť blížiacu sa klimatickú krízu, bol Montrealsky protokol. Vďaka tomuto dokumentu sme predišli kolapsu ozónovej vrstvy. Tento dokument ešte v 80-rokoch minulého storočia, zaviazal vlády naprieč svetom, že nebudeme do ovzdušia vypúšťať tak veľký objem chlorofluorouhlíkov, ktoré sú vo svojej podstate skleníkové plyny.

V súčasnosti, spolu s rozširovaním výroby a stále väčším tlakom na produkciu, priemysel produkuje čoraz väčšie množstvo látok a plynov, ktoré majú negatívny vplyv na zmenu klímy. Už dnes môžeme pociťovať zmeny podnebia. Sme svedkami mnohých výkyvov počasia, ktoré sú čoraz častejšími a to aj v oblastiach, kde doposiaľ neboli. Nehovor viac o otepľovaní planéty ako takej a ďalších následkov plynúcich z otepľovania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

METAFABRIC: Látka, ktorá nás má ochrániť pred teplom

Najnovšie, portál Futurism.com poukazuje na zaujímavý materiál, ktorý sa volá METAFABRIC. Ide o materiál, ktorý bol vyvinutý výskumníkmi z čínskej univerzity v meste Zhejiang. O čo však ide? Vo svojej podstate ide o špeciálny materiál, ktorý by mal nájsť využitie najmä v odevnom priemysle. Ide o textíliu utkanú z nanočastic, ktoré odrážajú veľkú časť slnečného svetla od nositeľa, čím ho udržujú v chlade a to aj napriek extrémnym horúčavám.

„Spotrebúvame obrovské množstvo energie na ochladenie nášho prostredia,“ hovorí Yaoguang Ma, jeden z vedúcich pracovníkov projektu a profesor optiky a inžinierstva na univerzite. „Ak dokážeme nechať vyrobiť tento druh látky na odevy a distribuovať ho ľuďom, potom môžeme ušetriť veľa energie.“

Vedci tento materiál testovali zaujímavým spôsobom. Študentov obliekli do šiat, ktoré boli z polovice vyrobené z tohto typu nového materiálu a druhá polovica šiat bola vyrobená z bežnej bavlny. Po hodine na slnku, vedci odmerali teplotu pod oboma typmi oblečenia. Rozdiel bol až 5 Celzia stupňov, čo nie je málo. 

Okrem iného, tento materiál má aj ďalšiu výhodu, je schopný absorbovať ultrafialové svetlo, čím chráni pokožku nositeľa. Je to možné vďaka časticiam teflónu, ktoré sú prítomnými v tomto type materiálu. Ďalej treba povedať, že táto látka používa rovnaké zásady tepelnej ochrany ako farby, ktoré chránia vonkajšie časti budov a raketoplánov.

Vedci hovoria, že pri výrobe a následnej distribúcii šiat vyrobeného z tohto typu materiálu, bude pravdepodobne najväčšou výzvou presvedčiť ľudí, aby si obnovili šatník novým šatstvom a zároveň, aby si priplatili za „prémiový materiál“.

Čo je však dôležité poznamenať, tak podľa Ma, metafabrika funguje rovnako ako tradičné textílie. Môže sa točiť na cievky, je pružnejšia ako bavlna a odolná ako spandex. V praxi to znamená, že túto latku je možné použiť s existujúcimi komerčnými šijacími strojmi bez potreby ďalšieho špeciálneho vybavenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre