Vedci vymysleli nový typ materiálu, ktorý nazvali „železné drevo“. Má ambíciu ovplyvniť široké spektrum priemyslu, vrátane automobilového

bmw-768688_960_720 (1) (1)
Zdroj: Pixabay.com

Vedcom sa podarilo vytvoriť nový materiál, ktorý má ambíciu ovplyvniť široké spektrum priemyslu. Nazvali ho „železné drevo„, a to z dôvodu, že je tento materiál dosť ľahký na to, aby plával na vode, a zároveň mal vlastnosti kovu. Píše portál Futurism.com.

Kovové drevo

Hneď v úvode treba povedať, že materiál neobsahuje žiadne drevo. Druhým dychom však treba dodať, že má viacero spoločných vlastností, ako sú napríklad póry – vzduchové priestory medzi miliardami miniatúrnych „vzpier“. Pri viac násobnom priblížení materiál pripomína včelí plast.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

James Pikul, jeden z výskumníkov  z Pensylvánskej univerzity prirovnal nový materiál k lešeniu. Novovytvorený materiál vyrobili nasledovným procesom:

Najprv do vody umiestnili malé plastové guľôčky o veľkosti niekoľko sto nanometrov. Následne odparili vodu čo spôsobilo, že sa guľôčky usporiadali do vzoru. Potom, využili proces, ktorý sa volá „elektrolytické pokovanie“, aby ich pokryli niklom. Nakoniec použili rozpúšťadlo na rozpustenie plastových guľôčok. Vo konečnom výsledku im vznikla niklová mriežka, ktorá bola zo 70% nevyplnená. Takto sa im podarilo vytvoriť podobnú hustotu materiálu ako má drevo.

„Dôvodom, prečo ho nazývame kovové drevo, nie je len jeho hustota, ktorá sa týka dreva, ale jeho bunková povaha,“, hovorí James Pikul a ďalej dodáva:. „Bunkové materiály sú porézne; ak sa pozeráte na drevo, to je to, čo vidíte – časti, ktoré sú hrubé a husté a sú vyrobené tak, aby držali štruktúru, a časti, ktoré sú porézne a vyrobené na podporu biologických funkcií, ako je transport z a do buniek.“

Nekonečné využitie

Vedci veria, že ak by sa im podarilo vyrobiť tento materiál vo väčšom množstve tak by mohol nahradiť desiatky rôznych materiálov, ktoré v súčasnosti využívame. Napríklad v architektúre, kde by mohli byť navrhované nové budovy s rôznymi tvarmi, alebo v elektronike, kde by mohli byť rôzne materiály nahradené práve kovovým drevom. Vo výsledku by sa tak mohla zvýšiť životnosť týchto produktov.

Timothy J. Rupert, profesor materiálovej vedy a inžinierstva na Kalifornskej univerzite hovorí:

„Len si predstavte, že by sa dnes dalo vyrobiť auto s rovnakými bezpečnostnými štandardmi, ale oveľa menšou hmotnosťou,..“, ďalej dodáva: „To by malo obrovský vplyv na energetickú účinnosť.“.

Inými slovami, takto vyrobené auto by mohlo na jedno nabitie prejsť oveľa väčšiu dráhu.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com06

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre