SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci veria, že objavili meteorit starší, ako je naša Zem

Novoobjavený meteorit Erg Chech 002 môže ponúknuť vedcom odpovede o počiatočných fázach formovania našej slnečnej sústavy.

Vedci veria, že sa im podaril husársky kúsok. Podľa všetkého meteorit, ktorý objavili v Alžírsku ešte rok dozadu, je starším ako samotná Zem. 

Vedci sa domnievajú, že meteorit je pozostatkom starodávnej protoplanéty – vďaka čomu je vesmírna hornina mimoriadnou kuriozitou, ktorá by mohla ponúknuť nebývalé poznatky o prvých rokoch našej slnečnej sústavy.

Novoobjavený meteorit Erg Chech 002 (EC 002)

Portál ScienceAlert, ktorý na tento meteorit poukazuje píše, že meteorit bol rýchlo identifikovaným ako nezvyčajný potom, ako bol objavený v piesočnom mori Erg Check. Dôvodom je, že na rozdiel od väčšiny meteoritov bol zjavne tvorený magmatickou štruktúrou s inklúziami pyroxénových kryštálov – čo naznačuje, že vznikol ako súčasť kôry planéty. Preto bol klasifikovaný ako achondrit, meteorit vyrobený z vulkanického materiálu, ktorý vznikol na tele, ktoré prešlo vnútorným roztavením, aby sa odlíšilo jadro od kôry.

V publikovanej štúdii sa ďalej píše, že na základe analýzy rozpadu rádioaktívneho rozpadu izotopov vzorky sa ukazuje, že k vzniku objavenej horniny došlo pred 4,566 miliardami rokov. Pre kontext, Zem je stará 4,54 miliardy rokov. Znamená to, že hornina bola pravdepodobne súčasťou iného a staršieho telesa.

„Tento meteorit je najstaršou analyzovanou magmatickou horninou doposiaľ a vrhá svetlo na formovanie prvotných kôrov, ktoré pokrývali najstaršie protoplanéty,“ napísali vedci vedení Jean-Alixom Barratom z univerzity v západnom Bretónsku vo Francúzsku vo svojom príspevku .

Vedci veria, že tento meteorit im ponúkne nové príležitosti a možnosti skúmania počiatočných fáz formovania našej slnečnej sústavy. Tento objav ďalej vyzdvihujú aj z dôvodu, že objavenie horniny staršej (alebo minimálne tak starej ako naša planéta) nie je výnimočné len u nás, ale sú zriedkavé aj v Páse asteroidov (pozn. redakcie: ide o oblasť v slnečnej sústave, ktorá sa nachádza približne medzi obežnými dráhami planét Mars a Jupiter).

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close