SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci ukazujú prvé výsledky práce na robotickom exoskelete, ktorý má ambíciu navrátiť paralyzovaným ľuďom možnosť pohybu

Na svete sa objavil ďalší technologický zázrak. Robotický exoskelet, ktorý umožnil paralyzovanému človeku opäť chodiť.

Paralyzovanému  Francúzovi   bolo umožnené znovu chodiť, a to vďaka špeciálnemu exoskeletu, ktorý dokáže jeho nositeľ ovládať pomocou mysle.  Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Prvé kroky

Video nižšie ukazuje 30 ročného Thibaulta nosiaceho 65 kg ťažký exoskelet. Ochrnutý muž vo videu kráča po miestnosti a hýbe oboma svojími rukami vo všetkých smeroch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bolo to ako by som bol prvým človekom na Mesiaci. Nechodím už dva roky. Zabudol som už aké je to stáť vzpriamene. Dokonca som zabudol na to, že som vyšší ako väčšina ľudí v miestnosti.“ povedal Thibault pre BBC.

Technológia čítajúca mozog

Výstroj je výsledkom spolupráce medzi francúzskym biomedicínskym výskumným centrom Clinatec a Univezitou v Grenoble. Thibault ovláda zariadenie cez dva mozgové implantáty monitorujúce mozgovú aktivitu zodpovednú za pohyb. Po odoslaní mozgových signálov do počítača sa premietnu do pohybu tela.

Podpora pohybu

Napriek tomu, že ide o pozoruhodný pokrok, technológia má ešte pred sebou dlhú cestu. Stále je skôr konceptom ako praktickým riešením pre paralýzu. Tím dúfa, že sa im podarí získať detailnejšie monitorovanie mozgovej aktivity a silnejší počítač pre ešte lepšiu odozvu exoskeletu, ale už teraz sú nadšení z výsledkov.

„Toto je smer, ktorý zlepší kvalitu života mnohým ľuďom“ povedal Benabid, člen pvedeckého tímu pre bbc.com.

Benabid ďalej k projektu povedal, že tento exoskelet ešte nie je plne autonómnym. Na druhej strane dodal, že jeho úspešnosť pohybov je relatívne vysoká, exoskelet bol úspešný 71% času z jeho testovania.

Aký je ďalší krok?

Francúzski vedci chcú túto technológiu aj naďalej vyvíjať. V súčasnosti je však táto technológia limitovaná množstvom dát, ktoré je schopná čítať z mozgu a odosielať ich do počítača v reálnom času. Vedci  však dodávajú, že stále existuje potenciál na využitie výkonnejších počítačov a pokročilejšej AI technológie. Preto veria, že tento projekt bude aj naďalej napredovať. Vedci chcú zároveň vyvinúť aj mechanizmus na kontrolu prstov, aby bol jeho nositeľ schopný zbierať a premiestňovať predmety. Len pre zaujímavosť, celý tento proces od prečítania dát z mozgu po reakciu trvá približne 350 milisekúnd.

V každom prípade tento projekt dokazuje, že nemožné neexistuje. Všetko je len otázka času a prístupu k hľadaniu riešení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close