SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci tvrdia, že život vo vesmíre môže mať rôzne formy. Dokážeme ho nájsť aj v útrobách hviezd?

Tvrdenia dvojice fyzikov si zakladajú na teórii strún

Keď vedci pátrajú po živote mimo našej planéty, zvyknú hľadať veľmi špecifické podmienky. Tie sú založené na našom chápaní života a preto by mala byť ideálna planéta podobná Zemi, byť v určitej vzdialenosti od Slnka a mať vhodnú atmosféru. Pripúšťa sa ale možnosť, že život vo vesmíre môže vyzerať úplne inak.

Paradoxom je, že príklady pochádzajú opäť zo Zeme. Aj u nás totiž máme skupinu organizmov, ktoré dokážu prežiť v drsných a pre nás neobývateľných oblastiach. Preto nie je úplne vylúčené, že podobné organizmy môžu existovať aj vo vesmíre. Najnovší výskum vedcov z University of New York ponúkol zaujímavú myšlienku. Dvojica fyzikov tvrdí, že život môže vzniknúť a následne sa vyvíjať v interiéri hviezd. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa Luisa Anchordoquia a Eugena Chudnovského všetko závisí na tom, ako definujeme život. Ak je kľúčová schopnosť zakódovať informáciu a následne tú informáciu rozmnožiť skôr, než organizmus zanikne, potom by bol život vo vnútri hviezd celkom možný. Svoj výskum založili na teórii kozmických strún. Teória strún hovorí o tom, že základným stavebným kameňom hmoty sú jednorozmerné struny, ktoré udávajú hmotnosť a vlastnosť časticiam.

Teória strún

Podľa dvojice by mohli takzvane monopóly (pozn. redakcie: častice s jedným magnetickým pólom) vytvoriť základ života v hviezdnych interiéroch. Monopóly sú, podľa teórie, navlečené na jednorozmerných kozmických strunách, ako náhrdelníky. Tie mali vzniknúť na počiatku vesmíru, krátko po tom, ako sa ochladil po veľkom tresku. Hoci sa vedcom ešte nepodarilo kozmické struny odhaliť, už teraz máme položené hypotetické základy ich správania.

Štúdia tvrdí, že spojením monopólov a kozmických strún by mohli vzniknúť viacdimenzionálne objekty, ktoré by mohli prenášať informácie. Potenciálny život vo vnútri hviezdy by dostával živiny z jadrovej energie, ktorú hviezda produkuje. Tím zároveň dodáva, že takýto život by sme mohli pomerne jednoducho odhaliť. Akákoľvek hviezda, ktorá chladne rýchlejšie, než kozmické modely predpokladajú, môže potenciálne hostiť civilizáciu „nukleárneho života.“ To, ako by takýto organizmus vyzeral si však nevedia predstaviť.

Pravdou je, že vedci už objavili vo vesmíre pár hviezd, ktoré chladnú rýchlejšie. Príčina tohto javu stále ostáva záhadou, avšak na potvrdenie teórie o nukleárnom živote sú tieto hviezdy ideálne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close