SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci tvrdia, že život na Zemi vznikol vďaka dopadu asteroidov

Japonskí vedci hovoria, že za vznikom života na Zemi majú stáť asteroidy

Kde vznikol život a ako sa formoval? Tak touto otázkou sa zaoberali japonskí vedci, ktorí tvrdia, že život na Zemi „spustil“ náraz starobylých asteroidov. Píšu to v štúdii, ktorú publikovali len pár dní dozadu v časopise Scientific Reports.

Vznik života

Vedci tvrdia, že život vznikol po tom, ako narazil veľký asteroid do zemského oceánu. Dospeli k tomuto záveru po niekoľkých testoch, kedy simulovali tento typ nárazu, ktorý následne „vystrelil“ do svojho okolia železo, vodu, oxid uhličitý, dusík a ďalšie dôležité prvky, ktoré stoja za vznikom život.

„Záznamy o lunárnych kráterov naznačujú intenzívne vplyvy meteoritov a asteroidov na Hadejskú Zem (pozn. redakcie: Hádejská Zem je geologické obdobie Zeme, ktoré sa datuje pred Archanom. Začalo sa tvorbou Zeme asi pred 4,6 miliardami rokov a skončilo pred 4 miliardami rokov). Vplyvy meteoritov a asteroidov  na vodu vyvolali uvoľňovanie pary po náraze a vyvolali reakcie medzi projektilmi, vodou a atmosférou. “

Vo svojej štúdii píšu, že experiment ukázal, že po náraze sa vytvorili aminokyseliny ako je napríklad glycín a alanín. Ide o aminokyseliny, ktoré sú zodpovedné za biologické reakcie, ktoré sa podieľajú na formovaní života.

„Zistenie tvorby aminokyselín z oxidu uhličitého a molekulárneho dusíka demonštruje dôležitosť pri vytváraní životných stavebných blokov z týchto všadeprítomných zlúčenín,“ uviedol Yoshihiro Furukawa, zodpovedajúci autor štúdie z univerzity Tohoku.

Vedci ďalej hovoria, že pri svojich testoch používali dusík a oxid uhličitý, ktoré boli hlavnými zložkami našej atmosféry v skorých štádiách Zeme. Ďalej sa zamýšľali nad tým, že rovnakými procesmi mohla prejsť aj planéta Mars, ktorá mala v minulosti bohaté zásoby vody a tiež v atmosfére boli dusík a oxid.

Via sputniknews.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close