Vedci tvrdia, že vo vesmíre našli novú organickú molekulu

Nachádzala sa blízko stredu našej galaxie

Objekty typu G
Zdroj: UCLA (Jack Ciurlo)

Blízko stredu Mliečnej dráhy vo vnútri rozľahlého oblaku v priestore medzi hviezdami, astronómovia našli organickú molekulu, ktorú predtým nenašli nikde vo vesmíre.

Volá sa propargylimín a mohla by zohrať kľúčovú úlohu pri tvorbe aminokyselín, ktoré sú dôležité pre vznik života. Oblasť, v ktorej bola molekula objavená, je systém oblakov, bohatých na molekulárne plyny. Nazýva sa Centrálna molekulárna zóna a momentálne je záujmom takmer každého astrochemika. V tejto oblasti možno nájsť molekuly ethyl-formiátu, izopropyl kyanid alebo propylén oxidu. Všetko so tu známe probiotické molekuly, ktoré vytvárajú základné stavebné bloky života, ako napríklad aminokyseliny, RNA a DNA. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Propargylimín je zároveň štruktúrou podobný množstvu organických molekúl, ktoré už boli vo vesmíre objavené. Vedci tušili, že by sa mohol propargylimín vo vesmíre nachádzať, no aby ho dokázali objaviť, museli ho najprv študovať v laboratóriu.

Keď svetlo prejde cez oblak molekúl, jednotlivé molekuly pohltia a následne opätovne vypustia elektromagnetickú radiáciu na určitej vlnovej dĺžke. To vedie ku vzniku absorpčných a emisných dráh v elektromagnetickom spektre. Každá jedna molekula má svoju vlastnú konfiguráciu týchto dráh. Je to niečo ako chemický otlačok prsta, ktorý musia vedci poznať, aby ho dokázali nájsť.

„Ako molekula rotuje vo vesmíre, vyžaruje fotóny vo veľmi presných frekvenciách. Ak túto formáciu skombinujeme spolu s údajmi z rádiových teleskopov, dokážeme zistiť, či sa v danom oblaku nachádza molekula, ktorú hľadáme,“ hovorí astrochemik Luca Bizzocchi.

Tím vedcov vytvoril veľmi presný profil propargylimínu, ktorý počítal so skresleniami, ktoré molekula vo vesmíre podstúpi. Ďalším krokom bolo porovnať výsledky so spektrálnymi pozorovaniami. Tie zhotovil 30-metrový teleskop v Sierra Nevade. Nakoniec sa im podarilo hľadanú molekulu objaviť.

„V molekulárnom oblaku G+0.693-0.027 sa nám podarilo molekulu objaviť. To by nám nevyšlo, keby sme nepoznali jej presnú spektroskopiu, ktorá nám dala presný popis jej emisii,“ vysvetľuje astrofyzik Victor M. Rivilla z talianskeho inštitútu astrofyziky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre