SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci tvrdia, že pomocou implantátov do mozgu a strojového učenia, sa im podarilo zlepšiť kognitívne schopnosti ľudí

Vedcom sa podarilo prostredníctvom implantátom v mozgu a strojovému učeniu odvrátiť epileptické stavy u pacientov.

Implantáty v mozgu, hoci ide o kontroverznú technológiu, tak sú vo svete medicíny čoraz diskutovanejšou témou. Za spomenutie stojí napríklad nedávny úspech, kedy pomocou implantátu do mozgu sa podarilo vrátiť 16 rokov slepej žene zrak, alebo ďalší implantát, ktorý dopomohol pacientke odvrátiť ťažké stavy depresie.

Portál Futurism.com najnovšie upozorňuje na ďalšiu prácu vedcov z University of Minnesota Medical School a Massachusetts General Hospital, ktorí tvrdia, že sa im podarilo pomocou implantátov do mozgu a umelej inteligencie zlepšiť mentálne funkcie pacientov.

Vedci publikovali štúdiu, v ktorej hovoria o 12 pacientoch, ktorí podstúpili operáciu mozgu z dôvodu epilepsie. Výskumníci za týmto účelom umiestnili pacientom stovky malých elektród do rôznych oblastí mozgu, aby zaznamenali a sledovali nervovú aktivitu, ktorá spôsobuje záchvaty.

Vedci následne údaje, ktoré sa im podarilo zozbierať, využili za účelom vynulovanie oblasti mozgu nazývanej „vnútorná kapsula“, o ktorej sa domnievajú, že je zodpovedná za kognitívnu kontrolu. Ide o štruktúru bielej hmoty umiestnenú v inferomediálnej časti každej mozgovej hemisféry mozgu, ktorá prenáša informácie. Inými slovami, ide o oblasť mozgu, ktorá nám slúži presúvať našu pozornosť z jednej činnosti na druhú.

„Cieľom stimulácie bolo dostať pacientov späť na sedadlo vodiča a nechať ich pocítiť nový pocit zodpovednosti,“ povedal Alik Widge, odborný asistent psychiatrie na University of Minnesota Medical School a spoluautor článku o výskume.

Vedci, aby dosiahli úspech, využili algoritmus strojového učenia, aby im pomohol izolovať kontrolné schopnosti pacientov od ich mozgovej aktivity a ich činov.

„Tento systém dokáže čítať mozgovú aktivitu, ‚dekódovať‘ z nej, keď má pacient ťažkosti, a aplikovať malú dávku elektrickej stimulácie na mozog, aby ju prekonal,“ povedal Widge.

Účastníci štúdie uviedli, že ich úzkosť sa zlepšila, keď systém skočil do činnosti, väčšinou kvôli skutočnosti, že mali väčšiu kognitívnu kontrolu a boli schopní lepšie sa sústrediť na to, čo chceli.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close