SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci transplantovali miniatúrnu ľudskú pečeň do potkana. Podľa slov vedcov aj napriek problémom fungovala

„Verím, že je to veľmi dôležitý krok, pretože teraz už vieme, že je možné vyrobiť celý orgán len z jednej bunky,“ vyjadril sa Soto-Gutierrez

Vedcom sa podarilo úspešne transplantovať funkčnú  miniatúrnu pečeň do potkanov. Tú vytvorili pomocou preprogramovaných ľudských kožných buniek.

Ide o experiment, ktorý by mohol položiť základy pre budúcu liečbu zlyhania pečene. Je to ochorenie, ktoré si každý rok vyžiada viac ako 40-tisíc životov, a to len v spojených štátoch, píše Science Alert. Vedci majú pred sebou ešte veľa práce predtým, než sa bude dať liečba úspešne aplikovať aj na ľudských pacientoch. Každopádne by sa v budúcnosti mohlo jednať o alternatívu k transplantácii pečene, ktorá je momentálne nie len nákladná, ale aj obmedzená počtom vhodných darcov.

„Videl som drobný ľudský orgán, uložený vo vnútri zvieraťa. Vyzerá to ako pečeň, funguje ako pečeň a keď si pomyslím, že je to vec, ktorá vznikla z kožných buniek, je to niečo úžasné,“ vyjadril sa Alejandro Soto-Gutierrez, profesor patológie na University of Pittsburgh.

Vedci zobrali kožné bunky od dobrovoľníkov a zvrátili ich na pôvodné kmeňové bunky. Následne pomocou hormónov a iných látok dosiahli to, že sa z nich stali pečeňové bunky. Už funkčné, miniatúrne pečene boli transplantované do piatich potkanov a vyzerali byť funkčné. Po štyroch dňoch zvieratá utratili a pitvali.

pečeň
Zdroj: UPMC

Transplantáty sa ukázali byť funkčné, nie však stopercentne. Vedci našli dôkazy zlého krvného obehu, trombózy a iných nedostatkov. Tieto chyby naznačujú nedokonalosti v oblasti pripájania nových orgánov na cievnu sieť zvieraťa. Ide však o optimistickú správu a vedci dúfajú, že za desať rokov budú môcť túto metódu uplatniť aj na prvých ľudských pacientoch.

„Verím, že je to veľmi dôležitý krok, pretože teraz už vieme, že je možné vyrobiť celý orgán len z jednej bunky,“ vyjadril sa Soto-Gutierrez.

Zároveň si je Soto-Gutierrez vedomý aj prekážok, ktoré ho v práci čakajú. Tie zahŕňajú bezpečnosť pacienta a jeho prežitie z dlhodobého hľadiska.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close