Vedci testovali vplyv fajčenia marihuany v spojitosti so Šedou mozgovou kôrou u mladistvých. Výsledky mnohých prekvapia

marihuana kanabis weed-3545217_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Šedá hmota je súčasťou mozgovej kôry, ktorá sa skladá z veľkého množstva nervových buniek, z približne 13-15 miliárd, ktoré spolu s Bielou hmotou, ktorá sa nachádza pod Sivou, vytvárajú takzvané synapsie, inak povedané neurónové spojenia. Tieto spojenia slúžia ako komunikačná sieť pre spracovávanie informácií. V preklade do ľudskej reči, môžeme mozgovú kôru definovať ako riadiace centrum nášho organizmu, kde sa šedá hmota podieľa na spracovávaní informácií.

Užívaním marihuany dochádza k zmenám šedej hmoty u tínedžerov

Štúdia amerického výskumného tímu s účasťou rakúskych výskumníkov dokazuje, že k zmenám v mozgu mladistvých dochádza už po niekoľkých dávkach marihuany.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedený Hughom Garavanom a Catherine Orr z Univerzity vo Vermonte v USA porovnával skeny mozgov 46 mladistvých, ktorí uviedli, že majú skúsenosti s užitím marihuany, so skupinou, ktorá tvrdí, že marihuanu nikdy neužila.

Pomocou magnetickej rezonančnej metódy sa meral objem šedej hmoty, čo je vonkajšia vrstva mozgovej kôry. V Journal of Neuroscience vedci uvádzajú ako hlavnú zmenu mierny nárast šedej hmoty u 14-ročných jedincoch už po niekoľkých dávkach. Táto šedá hmota bola u týchto 46 tínedžerov väčšia ako u kontrolnej skupiny v priemere: 74,3 namiesto 72,9 kubických milimetrov. Vedci zistili, že u skupiny, ktorá marihuanu užila, došlo k menšiemu zvýšeniu šedej hmoty v oblastiach mozgu, v ktorých sa nachádzajú aktívne kanabinoidné receptory. K výraznejším zmenám došlo takisto v oblasti amygdaly, ktorá hrá dôležitú úlohu v emóciách, ako je strach, túžba alebo motivácia a v hipokampuse, ktorý je spojený najmä s procesmi pamäti a priestorovým vnímaním.

Pozn. redakcie: fajčenie marihuany či užívanie iných látok vplýva aj na iné časti teľa. Zároveň, táto oblasť nie je plne prebádaná a môže so sebou niesť viacero rizík, ktoré dnes nepoznáme. Preto odporúčame vyhýbať sa týmto látkam. Môžu mať viacero negatívnych vplyvov na ľudský organizmus.

Zdroj: Wikidpedia, nachrichten.at, diepresse.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre