SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci stále pátrajú po chýbajúcej hmote vo vesmíre. Možno však už došli na kĺb tejto záhady

Dokážu prvotné čierne diery vyriešiť záhadu temnej hmoty?

Je pravdou, že vesmír dokáže vedcov riadne potrápiť. Ak vedci zrátajú všetky objekty v ňom – hviezdy, planéty, prach, ionizované častice a všetok ostatný materiál a následne ho porovnajú s tým, koľko hmoty by sa vo vesmíre malo nachádzať, dôjde k problému. Výsledky sa nezhodujú.

Hodnota hmoty, ktorá vo vesmíre musí byť je približne šesťkrát väčšia ako hmota, ktorú dokážu vedci identifikovať a zarátať do svojich výpočtov. Preto existuje koncept temnej hmoty, ktorý nám hovorí o záhadnej, zatiaľ neobjavenej hmote, ktorá by problém dokázala vyriešiť. Už niekoľko rokov vedci pátrajú po existencii temnej hmoty, avšak hŕstka z nich tvrdí, že majú riešenie. Možno sú odpoveďou na tento kozmický problém čierne diery. Píše o tom portál Forbes.

Idea čiernej diery, ktorá zohráva úlohu v záhade temnej hmoty, je stará už niekoľko rokov. Čierne diery vznikajú kolapsom veľkých hviezd, obrovského množstva plynu, alebo zlúčením neutrónových hviezd. Problémom je, že čierne diery vznikajú z normálnej hmoty. Ďalším dôkazom je, že už poznáme koľko hmoty sa ukrýva v týchto vesmírnych monštrách a stále sa výsledok nepribližuje finálnej hodnote.

Ak sa zrátajú všetky čierne diery vo vesmíre (pozn. redakcie: o ktorých vieme) dostaneme len 0.007% celkovej hmoty vo vesmíre. Aj napriek týmto dôkazom sa teória nevylučuje. Reč je o prvotných čiernych dierach. Vedci rátajú s možnosťou, že pri zrode vesmíru existovali drobné miesta vo vesmíre, ktoré mali toľko hustoty, že vytvorili čiernu dieru priamym kolapsom.

Teoreticky existuje možnosť vypočítať, akú hustotu by musel mať vesmír, aby sa dokázal priamo zrútiť do čiernej diery. Pomocou tohto mechanizmu vedci prišli na to, že malý región vesmíru by musel mať o 68% vyššiu hustotu, než je bežné. Ak by sa tak stalo, vytvorila by sa vysoká populácia čiernych dier, ktoré majú menej ako hmotnosť nášho Slnka. Zároveň by išlo o zaujímavého kandidáta na temnú hmotu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close