Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci stále netušia, čo sa deje s hviezdou Betelgeuse

Od konca roku 2019 hviezda tmavne, vďaka tomu môžu astronómovia pozorovať iné javy okolo nej

Ku koncu roka 2019 si astronómovia všimli, ako veľmi sa červený obor, hviezda Betelgeuse, stmavil. V strate svojho jasu pokračoval ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov. Ide o premennú hviezdu, čiže vedci počítajú s tým, že môže postupom času tmavnúť a opäť naberať na jase.

Veľkým prekvapením však je, že hviezda stále tmavne a nikto nevie, čo sa s ňou deje. Nedávno prekročila magnitúdu 1,56 a stále v procese pokračuje. Ide o jav, ktorý sa za celú históriu jej pozorovania nestal.

Prípad sledujú najväčšie teleskopy na Zemi. Európske južné observatórium vydalo dramatické fotografie hviezdy Betelgeuse, ktoré ukazujú, ako veľmi sa hviezda v priebehu roka 2019 zmenila. Vedci stále netušia, či sa chystá explodovať. Hviezda už je na konci svojho životného cyklu, čo znamená že explodovať by mohla hocikedy v priebehu nasledujúcich 100-tisíc rokov. Vidieť to pravdepodobne nebudeme, pretože šance sú príliš malé. Tmavnutie hviezdy je podľa všetkého len jeden z jej pravidelných cyklov a čochvíľa sa vráti do pôvodného stavu.

Betelgeuse
Zdroj: ESO

Nové objavy

Vedci však využívajú všetok čas na pozorovanie zvláštneho chovania hviezdy. Betelgeuse sa dá veľmi ľahko na nočnej oblohe nájsť. Obvykle býva 11. najžiarivejšou hviezdou na oblohe, no v posledných mesiacoch stmavla až na 38% svojej pôvodnej žiarivosti. To z nej momentálne robí 24. najjasnejšiu hviezdu na oblohe.

Betelgeuse
Zdroj: ESO

Najnovšie fotografie prichádzajú z Európskeho observatória, ktoré zhotovili pomocou špeciálneho nástroja SPHERE (pozn. redakcie: Spectro-Polarmimetric High-contrast Exoplanet REsearch instrument). Astronómom umožňuje vidieť polarizované infračervené svetlo, ktoré prichádza z nových planét, obiehajúcich mladé hviezdy. Dokázali ho použiť aj na Betelgeuse. Hviezda je tak blízko, že sa astronómom naskytol pohľad na povrch hviezdy, kde dokázali rozlíšiť jednotlivé časti.

Vďaka zmenám v jasnosti hviezdy dokážu vedci pozorovať nové javy na povrchu. Nedokážu s istotou povedať, čo sa s hviezdou bude v budúcnosti diať, no vďaka tomu, že je tmavšia, dokážu pozorovať povrch hviezdy a okolité častice prachu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Betelgeuse explózia hviezda supernova
Close
Close