Vedci si myslia, že objavili časticu, z ktorej sa tvorí temná hmota

Svoje tvrdenia musia ešte preveriť v praxi, jedná sa však o sľubného kandidáta

temná hmota
Zdroj: NASA

Niečo v našom vesmíre vytvára viac hmoty, než dokážeme priamo pozorovať. Vieme ale, že to niečo sa tam nachádza, pretože dokážeme pozorovať gravitačný efekt, ktorý to „niečo“ má na objekty okolo nás. Nevieme, čo to je, ani ako sa to do vesmíru dostalo.

Tento záhadný objekt nazývame temná hmota a fyzici identifikovali časticu, ktorá sa za ňou skrýva. Kandidátom na tohto záškodníka je nedávno objavená subatomická častica, nazvaná d-star hexaquark. V prvotnej „temnej dobe“ ktorá nasledovala po veľkom tresku sa mohli tieto častice spojiť dokopy a vytvoriť temnú hmotu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skoro celé storočie boli astronómovia posadnutí temnou hmotou. Po prvýkrát si ju všimli vo vertikálnom pohybe hviezd, ktorý naznačoval väčšie množstvo hmoty okolo nich, než dokázali pozorovať. Vplyv temnej hmoty si dokázali všimnúť aj pri iných vesmírnych javoch, napríklad gravitačnej šošovke. Ide o jav, kedy teleso s veľkou gravitačnou silou dokáže ohnúť lúče svetla a tým odhaliť objekt, skrývajúci sa za ním.

Neviditeľná sila

Temná hmota sa zatiaľ ukázala byť fenoménom, ktorý nemožno pozorovať priamo. Nevylučuje, ani neprijíma žiaden druh elektromagnetickej radiácie. Jej gravitačný efekt je však silný. Natoľko, že až 85% všetkej hmoty v našom vesmíre by mohla byť práve temná hmota. Vedci sa pokúšajú prísť na kĺb tejto záhade. Nie len preto, že ide o fascinujúci jav, no štúdium temnej hmoty by nám mohlo prezradiť kľúčové informácie o tom, ako vesmír funguje.

V minulosti padlo hneď niekoľko návrhov na časticu, stojacu za temnou hmotou, no doteraz sa vedci nedopracovali ku žiadnym výsledkom. Preto prichádza na rad d-star hexaquark.

„Naše prvotné výpočty naznačujú, že táto častica je skutočne sľubným kandidátom. Nové výsledky sú naozaj vzrušujúce, pretože si nevyžadujú žiadne koncepty, ktoré by boli novinkou vo svete fyziky,“ vyjadril sa jadrový fyzik Daniel Watts.

Kvarky sú základné častice, ktoré sa zoskupujú v trojiciach a vytvárajú protóny a neutróny. Táto trojica kvarkov sa nazýva baryón a všetka hmota vo vesmíre je stvorená z nich. Keď sa skombinuje šesť kvarkov, vytvoria hexakvark. D-star hexaquark je obzvlášť zaujímavý, lebo ide o bozón, typ častice, ktorý sa drží Boseho-Einsteinovej štatistiky o tom, ako sa majú častice správať.

Zatiaľ je však na objave stále veľa práce. Tím vedcov plánuje hľadať tieto nové častice vo vesmíre a otestovať na nich svoje teórie, rovnako ako plánujú pracovať na svojich teóriách aj v laboratóriu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre