Vedci sa snažia zistiť, čo sa odohralo po zrážke dvoch neutrónových hviezd

Viacero teleskopov zachytilo záhadný záblesk, ktorý si nikto nevie vysvetliť

Neutrónová hviezda
Zdroj: youtube.com (Volupsa/Astrid)

Na druhej strane vesmíru, 5.5-miliárd svetelných rokov od nás, sa podarilo niekoľkým teleskopov zachytiť krátky záblesk gama žiarenia. Vedci predpokladajú, že ide o pozostatok ohromne silnej explózie, ktorá sa spája so zrážkou neutrónových hviezd, píše portál Science Alert.

Táto zrážka bola po prvýkrát odhalená v roku 2017 a astronómovia jej dali názov GW 170817. Išlo o mimoriadny objav, pretože sa vedcom podarilo získať kopu informácií o priebehu podobných zrážok, ale aj o tom, ako ich majú vo vesmíre hľadať. Hubblovmu teleskopu sa však podarilo objaviť nový záblesk gama lúčov, ktorý nepasuje do žiadneho z modelov zrážok neutrónových hviezd. Bol totiž desaťkrát jasnejší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak zoberieme do úvahy všetko čo vieme o rádiových, alebo röntgenových pozorovaniach, tieto najnovšie výsledky nám do toho nezapadajú. Boli príliš jasné,“ tvrdí astronóm Wen-fai Fong, z Northwestern University.

Neutrónové hviezdy

Zrážka neutrónových hviezd je výnimočná záležitosť. Tieto hviezdy sú malé a neuveriteľne husté. Môžu vážiť 2.5-krát viac ako Slnko, no všetka táto hmota je natlačená do priemeru 20 km. Keď dôjde k ich zrážke, nastane obrovská explózia, tisíckrát väčšia ako normálna supernova. Táto explózia je sprevádzaná lúčmi gama žiarenia.

To, čo sa stalo shviezdami po zrážke ostáva záhadou. Niektorí veria, že sa dve hviezdy zlúčili a vytvorili čiernu dieru. Iní zase tvrdia, že po kolízii vznikol magnetar. Magnetary sú typy hviezd, ktoré majú nepredstaviteľne silné magnetické pole. Magnetary sú zároveň extrémne vzácne hviezdy. Doteraz bolo objavených len 24 magnetarov v našej galaxii.

Momentálne je však priskoro vyvodzovať závery. Vedci tvrdia, že nové spôsoby monitorovania im môžu napomôcť k lepšiemu pochopeniu explózií, ktoré vzniknú po zrážke neutrónových hviezd. Zároveň tvrdia, že štúdiom týchto explózií získajú lepšiu predstavu o tom, čo všetko sa môže po zrážke odohrať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre