Vedci sa pozreli na efekt gravitačnej šošovky, ktorá robí z galaxií obrie „teleskopy“

Práve tento jav nám umožňuje nazerať do vzdialených kútov vesmíru

Galaxia
Zdroj: flickr.com (Michel ARZOUMANIAN)

Galaxie a iné masívne vesmírne objekty môžu slúžiť ako šošovka, ktorá nám umožní vidieť vzdialené objekty, či fenomény, ktoré sa nachádzajú v rovnakej rovine.

Efekt gravitačnej šošovky bol prvýkrát predpovedaný Albertom Einsteinom pred viac ako sto rokmi. Popisuje v ňom, ako sa svetlo ohýba, keď prechádza popri masívnych objektoch, akými sú galaxie, či zoskupenia galaxií. Šošovkový efekt je bežne opisovaný buď ako slabý, či silný a jeho sila závisí na pozícií objektu, jeho hmote a vzdialenosti od svetelného zdroja. Píše o tom portál SciTechDaily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
gravitačná šošovka
Zdroj: Hubble Space Telescope, Dark Energy Camera Legacy Survey

Silné šošovky môžu mať hmotnosť 100 miliárd Sĺnk a spôsobujú, že sa svetlo zo vzdialeného zdroja zväčší, rozpolí a v istých prípadoch môže svetlo pod vplyvom gravitačnej šošovky vytvoriť archu, či prstenec. Jediná limitácia je, že silných „šošoviek“ nie je vo vesmíre veľa. Od roku 1979, kedy bol tento efekt prvýkrát pozorovaný, je potvrdených len niekoľko stoviek prípadov. Toto číslo však začína prudko narastať.

Nová štúdia medzinárodného tímu vedcov odhalila 335 nových prípadov silného šošovkového efektu, pomocou zariadenia, ktoré sa nazýva Dark Energy Spectroscopic Instrument (pozn. redakcie: DESI).

„Nájsť takéto objekty vo vesmíre, je ako nájsť teleskop o veľkosti galaxie,“ vyjadril sa David Schlegel z laboratória Berkeley.

Odhalenie záhady

Silný gravitačný šošovkový efekt taktiež ponúka možnosť nahliadnuť do jednej z najväčších záhad vesmíru, temnej hmoty. Tvorí 85% všetkej hmoty vo vesmíre a vedci sa domnievajú, že hmota, ktorá je zodpovedná za tvorenie šošovkového efektu pochádza práve z temnej hmoty.

gravitačná šošovka
Zdroj: Hubble Space Telescope, Dark Energy Camera Legacy Survey

Tím využil na pomoc aj Hubblov vesmírny ďalekohľad, aby potvrdili tie najsľubnejšie z novoobjavených gravitačných šošoviek. Hubblov ďalekohľad totiž dokáže zachytiť viac detailov, ktoré by sa pohľadom cez našu atmosféru stratili.

Momentálne sa snažia rozšíriť svoje hľadanie a použiť pritom iné nástroje na prieskum oblohy. Tím taktiež zvažuje, či použije širšiu sadu počítačových nástrojov, aby svoje pátranie ešte viac rozšíril.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre