Vedci sa obávajú, že satelity Starlink natrvalo zmenia nočnú oblohu

Satelity na nízkej obežnej dráhe bude možné pozorovať voľným okom

NASA
Zdroj: pixabay.com

Amatérski pozorovatelia hviezd sú už zvyknutí na to, že čas od času zahliadnu pár satelitov, letiacich naprieč nočnou oblohou. V nasledujúcich rokoch sa toto číslo zvýši o pár stoviek. Pozorovať ich budú môcť aj ľudia s dobrým zrakom a pre astronómov to bude znamenať veľké zmeny v ich metódach výskumu.

Reč je o systéme satelitov Starlink, ktorými chce spoločnosť SpaceX zabezpečiť vysokorýchlostný internet pre každého na planéte. Spoločnosť už na vyslala viac ako 350 zariadení, z toho 60 bolo vypustených minulú stredu. Spoločnosť plánuje skonštruovať obrovskú megakonšteláciu, pozostávajúcu z desiatok tisíc satelitov. Podobné plány má aj spoločnosť Amazon a anglická spoločnosť OneWeb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odkedy sa oblohou premávajú nové svetelné bodky, astronómovia sa začali sťažovať na dopad, ktorý môžu tieto satelity mať na ich pole pôsobnosti. Najnovšia analýza prvých 12-tisíc satelitov Starlink prináša dobré, ale aj zlé správy. V prvom rade sa škody, ktoré satelity prinesú astronómii budú drasticky líšiť podľa polohy observatória a druhu projektu. Objekty na obežnej dráhe neznamenajú zánik astronómie, avšak v budúcnosti budú musieť vedci so satelitmi počítať.

„Ide o budíček pre všetkých astronómov, aby začali rozmýšľať nad dopadom satelitov na astronómiu,“ vyjadril sa harvardský astrofyzik Jonathan McDowell.

Zakladateľ SpaceX, Elon Musk, však tvrdí, že Starlink v žiadnom prípade neohrozí vedecký progres.

„Som presvedčený, že nebudeme mať žiaden dopad na budúce astronomické objavy,“ vyjadril sa na konferencii v pondelok.

Hrozba pre astronómov

SpaceX spolupracuje s niekoľkými astronomickými organizáciami, aby minimalizovali dopad na nočnú oblohu, no ten sa nedá kompletne eliminovať. Vedci tvrdia, že konštelácia 12-tisícov satelitov, nachádzajúcich sa na nižšej obežnej dráhe, drasticky zmenia nočnú oblohu a to aj pre pozorovania voľným okom.

McDowell zostrojil simuláciu, v ktorej zvážil veľkosť satelitov, ich počet a aj výšku, v ktorej sa budú nachádzať. Prišiel na to, že obyvatelia miest si pravdepodobne nič nevšimnú, no astronómovia v dedinských oblastiach budú pravdepodobne vidieť na horizonte roj  svetelných„čiastočiek“. Tento jav bude spôsobený slnečným svetlom, odrážajúcim sa od kovového povrchu satelitov.

Našťastie SpaceX zvažuje natrieť časť satelitu, otočenú k Zemi, na čierno, čím by výrazne znížili jej jasnosť. McDowell sa vyjadril, že tento ťah posunie satelity na hranicu ľudského videnia. Podľa jeho slov budete môcť pozorovať dezorientačný druh pohybu, ak prižmúrite oči, no nebudete vedieť rozoznať jednotlivé čiastočky svetla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre