Vedci sa inšpirovali fotosyntézou a vytvorili umelý list, ktorý je schopný vyrábať palivo

Vedci sa inšpirovali prírodou. Prichádzajú s technológiou, ktorá napodobňuje fotosyntézu. Sú schopní premieňať oxid uhličitý ta metanol.

list leaf-3515342_1920
Zdroj: Pixabay.com (MabelAmber)

Nová technológia načrtnutá v časopise Nature Energy, bola inšpirovaná fotosyntézou, pomocou ktorej rastliny využívajú energiu zo slnečného žiarenia na premenu oxidu uhličitého na glukózu a kyslík. Umelý list vyvinutý vedcami napodobňuje tento proces a to pomocou prášku nazývaného oxid meďnatý, ktorý je skonštruovaný tak, aby obsahoval čo najviac osemstranných častíc. Ten sa vytvorí pomocou chemickej reakcie, kedy sa do vody zahriatej na určitú teplotu vložia štyri látky – glukóza, octan meďnatý, hydroxid sodný a dodecylsulfát sodný.

Prášok je následne využívaný ako katalyzátor pre ďalšiu chemickú reakciu, kedy sa mieša s  vodou, do ktorej sa „pridáva“ oxid uhličitý. Touto reakciu následne vzniká kyslík pričom oxid uhličitý sa premieňa na metanol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vytvorenie metanolu z oxidu uhličitého by mohlo pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov a zároveň by  mohol byť metanol  ďalej využitý aj za účelom nahradenia časti fosílnych palív.

„Nazývame to umelým listom, pretože napodobňuje skutočné listy a proces fotosyntézy,“ povedal Yimin Wu, inžiniersky profesor na University of Waterloo, ktorý viedol výskum. „List produkuje glukózu a kyslík. Vyrábame metanol a kyslík.“

Na takýto vynález uplatnený v  praxi si ešte počkáme

„Ďalším krokom je nadviazanie partnerstva s priemyselnými spoločnosťami na jeho rozšírení so systémovým inžinierstvom prietokovej komory na výrobu kvapalných palív. Účinnejšie umelé listy sa môžu rozvíjať v súlade s priemyselnými partnermi, “ uviedol Yimin Wu.

Vedci chcú ďalej zvýšiť množstvo vyrobeného metanolu a komercializovať tento proces premenou oxidu uhličitého zo zdroja ako napríklad z elektrární a ropných vrtov. Kým sa však tento proces uvedie do praxe, potrvá to ešte niekoľko rokov.

Profesor Wu povedal: „Som veľmi nadšený potenciálom tohto objavu, ktorý má ambíciu zmeniť pravidlá hry. Zmena podnebia je naliehavý problém a my môžeme pomôcť znížiť emisie oxidu uhličitého a zároveň vytvoriť alternatívne palivo. “

Cameron Hepburn, profesor environmentálnej ekonómie na Oxfordskej univerzite, ktorý sa nezúčastnil výskumu, zas uviedol, že umelý list môže byť zaujímavým spôsobom, ako vytiahnuť oxid uhličitý z atmosféry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre