Vedci sa domnievajú, že zistili, čo stojí za zmiznutím vody z povrchu Marsu

Počas púštnych búrok na Marse môžu vzniknúť veže, ktoré sú vysoké až 80 km. Vedci sa domnievajú, že vďaka nim prišla planéta o vodu.

Mars 16691214256_090e931711_k
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill) (CC BY-SA 2.0)

Keď marťanská púštna búrka naberie na sile, môže sa z toho stať ničivá sila, ktorá obklopí celú planétu. Tieto úkazy sa dejú na červenej planéte pravidelne, posledná nastala v roku 2018. Vedci z NASA zistili, že najnovšia búrka po sebe zanechala prašnú vežu, vysokú až 80 km.

Počas poslednej búrky sa všetky satelity na obežnej dráhe zamerali na povrch planéty, aby zdokumentovali priebeh tohto úkazu. Prišli na to že prašné veže začínajú ako oblasť prudko zdvihnutého prachu, ktorý môže mať veľkosť ako Rhode Island. Ako bolo vyššie spomenuté, veža ktorá po búrke vznikla merala do výšky až 80 km a  veľká bola ako štát Nebraska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Púštne búrky na Marse sú iné ako tie na Zemi. Objavujú sa raz za tri roky a  na pár mesiacov zmenia počasie celej planéty. Je to zvláštny úkaz, u nás nič také nenájdeme,“ hovorí vedec David Kass, autor štúdie o marťanských búrkach.

Veže sa nemusia objaviť len počas globálnych búrok. Vzniknú aj pri menších úkazov a normálne spadnú za deň, avšak počas búrky v roku 2018 videla sonda Mars Reconnaissance Orbiter niečo úplne iné. Prach sa opakovane nabaľoval na už vyformovanú vežu. Takéto formácie vydržia stáť až tri a  pol týždňa.

Novoobjavený fenomén môže vysvetľovať, ako Mars prišiel o vodu. Veža siaha vysoko do atmosféry a podľa vedcov sa mohli molekuly vody z oblakov zachytiť v prachu a vyniesť sa hore. Keď sa dostali do vrchných častí atmosféry, radiácia bola natoľko silná, že ich rozložila.

Vedci zatiaľ preskúmali menej ako 12 takýchto veží. Nie sú si istí, čo ich môže spôsobovať avšak vedci z Centra pre modelovanie marťanskej klímy usilovne pracujú na zistení všetkých príčin. Zatiaľ však budú usilovne pracovať na skúmaní počasia na tejto planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre