fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci sa domnievajú, že zhoršený čuch môže byť znamením blížiacej sa smrti

Ako uvádzajú výskumníci Michiganskej štátnej univerzity v časopise Annals of Internal Medicine, zhoršený čuch môže byť spojený so zvýšeným rizikom smrti. Na tému upozorňuje portál Businessinsider.de.

Štúdia preukazuje spojitosť medzi zhoršením čuchu a predčasným úmrtím

Vedci skúmali vnímanie pachu 2 289 účastníkov, ktorí boli na začiatku liečby vo veku 71 až 82 rokov. V štúdii boli pacienti sledovaní počas dlhšieho časového obdobia, čo vedcom umožnilo hlbšie pochopiť dlhodobé následky a dôkazy potenciálnych príčin. V štúdii tím zistil, že riziko úmrtia subjektov, ktoré mali zhoršený čuch, sa v priebehu 10 rokov zvýšilo o 46% v porovnaní s rovesníkmi s normálnym čuchom.

Takisto zaznamenali o 22% vyššie riziko úmrtia na neurodegeneratívne ochorenia, ako je demencia a Parkinsonova choroba. Tento predpoklad možno vysvetliť patologickými zmenami v čuchových štruktúrach mozgu, ktoré sa vyskytujú dlho pred typickými príznakmi Parkinsonovej choroby alebo demencie.

V 6% prípadoch boli vedci schopní určiť stratu hmotnosti subjektov ako príčinu zhoršeného čuchového vnemu. Aj keď tento výskum preukázal prepojenie medzi demenciou a zhoršeným čuchom, po prvýkrát sa tiež dokázalo, že tento účinok ovplyvňuje aj pravdepodobnosť predčasného umierania. Čím horšie starí ľudia môžu identifikovať pachy, tým je pravdepodobnejšie, že zomrú v nasledujúcich piatich rokoch.

Zdroj: businessinsider.de, spiegel.de,úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Close
Close