Vedci sa domnievajú, že v starom meteorite, ktorý dopadol na Zem pred 30 rokmi, našli základný stavebný blok života

V asteroide, ktorý spadol na Zem pred 30 rokmi objavili vedci proteín. Ide o vzorku, ktorá nám potvrdila, že stavebný blok života existuje aj vo vesmíre.

protein
Zdroj: pixabay.com

Nový objav by mohol byť pre nás dôkazom, ktorý hľadáme už celé desaťročia. Reč je o odpovedi na otázku, či sa mohol život zrodiť aj niekde inde v Slnečnej sústave. Pomocou novej analytickej techniky vedci našli niečo, o čom si myslia, že by to mohol byť mimozemský proteín. Našli ho v meteorite, ktorý spadol na zem pred 30 rokmi.

Ak sa ich výsledky podarí replikovať, bude pôjde o prvý proteín, ktorý nevznikol u nás na Zemi. Posledné roky nám meteority z okrajov Slnečnej sústavy poskytovali informácie o základných stavebných prvkoch života. Našli v nich kyanid, ktorý hrá úlohu v stavbe molekúl, druh cukru, ktorý sa nachádza v RNA (pozn. redakcie: ribonukleová kyselina) a aminokyseliny, organické zložky, ktorých spojením vznikajú proteíny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa k týmto meteoritom vrátili a za použitia špičkovej technológie sa im podarilo nájsť vzorku proteínu v meteorite, objavenom v Alžírsku v roku 1990. Ide o meteorit s názvom Acfer 086. Samozrejme, že nejde o žiadny dôkaz o existencii mimozemských bytostí. Ide však o podstatný objav jednej zo základných stavebných látok života, ktorý bol objavený na „skale z vesmíru.“ Existuje veľa procesov, ktoré môžu proteín vyprodukovať, no život bez neho existovať nemôže.

Vznik záhadného proteínu

„Vo všeobecnosti sme zobrali do rúk meteor, ktorý už bol v minulosti analyzovaný. Prakticky sme ho vybrali z múzea a preskúmali ho ešte raz, teraz už vylepšenými metódami,“ hovorí astronóm a chemik Chenoa Tremblay.

Tímu sa podarilo nájsť silné stopy po aminokyselinách, ktoré boli spojené s  inými prvkami, ako napríklad železom, či lítiom. Keď vykonali modelovanie, zistili že kyselina nie je izolovaná, no je súčasťou proteínu. Nazvali ho hemolithin. Hoci je dosť podobný pozemským proteínom, pomer látok, z ktorých sa skladá by ste u nás nenašli. Vedci sa ale dohadujú na tom, ako mohol proteín vzniknúť. Jedna z možností hovorí o tom, že bol vytvorený za čias rannej Slnečnej sústavy, pred 4.6 miliardami rokov.

Tremblay dodáva, že podľa výskumov na Medzinárodnej vesmírnej stanici, majú proteíny kvôli menšej gravitácii lepšie podmienky na tvorbu. Astronautom sa podarilo vyprodukovať veľké proteínové molekuly, ktoré boli dosť stabilné  na cestu na Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre