SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci sa domnievajú, že urobili významný krok v prinesení 3D tlače, ktorá by umožnila vo vesmíre vybudovať základňu

Vedci prišli so spôsobom, ako je možné zmeniť štruktúru vytlačených produktov, aby bol pevnejšia. Technológia by mohla nájsť využitie aj vo vesmíre.

3D tlačiarne naberajú na popularite vo vedeckých, či priemyselných kruhoch u nás na Zemi. 3D tlačenie má svoju budúcnosť aj vo vesmíre, no predtým, než bude ľudstvo schopné stavať vesmírne kolónie, potrebujeme doladiť pár detailov.

Prvým problémom 3D tlačených materiálov, týkajúci sa najmä určitých kovových zliatin, je ich vnútorná štruktúra. Tvoria ju predĺžené „kryštály“, vďaka čomu sú náchylné na prasknutie. Aby sa tento problém odstránil, použili vedci z univerzity RMIT celkom netradičný nástroj – ultrazvukové vibrácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento prístup použili pri dvoch komerčných druhoch zliatin. Titánová zliatina je určená hlavne na výrobu leteckých strojov a biomechanických implantátov. Druhá je niklová superzlúčenina, ktorá sa zase využíva v námornom a petrolejovom priemysle. Tím vedcov použil ultrazvukové vibrácie počas procesu tlačenia materiálu a všimli si, že nastala výrazná zmena v ich vnútornej štruktúre.

„Po aplikovaní ultrazvuku, počas procesu tlačenia, sme si všimli pravidelnú štruktúru v celej kovovej časti,“ hovorí Carmelo Todaro, z univerzity RMIT.

V praxi to znamená, že tieto „uhladenejšie“ štruktúry nie sú náchylné ku poškodeniu, ako tomu bolo pri predchádzajúcich pokusoch. Vylepšenia dosiahla aj pevnosť materiálu, ktorá je vďaka ultrazvuku o 12% väčšia. Vedci si zároveň všimli, že počas tlače môžu ultrazvuk striedavo vypínať a vytvoriť tak jedinečné mikroskopické štruktúry.

Tím je presvedčený, že podobná metóda by mohla fungovať aj pri iných materiáloch. Očakávajú pokroky v ultrazvukovej metóde natoľko, aby mohli vytlačiť všetky kovy, ktoré sú pre priemysel relevantné. Taktiež zaujímavé by bolo preniesť vytlačené materiály do prostredia vesmíru a zistiť, ako by sa im darilo pod vplyvom rozdielnej gravitácie.

3D tlačiareň vo vesmíre

V tomto obore je špecialistom americká NASA, ktorá už roky vyvíja technológiu, schopnú tlačiť materiály v prostredí nulovej gravitácie. Chcú tak, aby si boli astronauti schopní vytlačiť predmety, ktoré by bolo zložité priniesť na medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Taktiež skúmajú možnosť vesmírneho inžinierstva, vďaka ktorému by astronautom bola k dispozícii 3D tlačiareň na rôzne technológie, potrebné počas dlhotrvajúceho pobytu vo vesmíre. Plány NASA sú vrátiť sa na povrch Mesiaca. Misia Artemis sa odohrá v nasledujúcich rokoch a je perfektnou možnosťou na otestovanie novej 3D tlačiarenskej technológie. Možno sa dočkáme aj prvých 3D tlačených ubytovacích modulov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close