SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci sa domnievajú, že niektoré exoplanéty môžu byť tvorené z diamantov

Ide najmä o svety, ktoré majú špecifické chemické zloženie

Podľa novej štúdie by mohli mimo našej Slnečnej sústavy existovať planéty, ktoré majú oveľa viac uhlíka než má Zem. V praxi to znamená, že by mohli byť tvorené z diamantov.

Dáta, ktoré slúžili ako základ štúdie prišli zo sondy americkej NASA, TESS a aj Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Ukázalo sa, že vesmír je plný exoplanét, ktoré sa diametrálne líšia od planét, ktoré môžeme nájsť v Slnečnej sústave. Píše o tom portál CNN.

Diamantové planéty ale nie sú jedinou kuriozitou. „Tam vonku“ sa môžu nachádzať horúce svety s lávovými oceánmi a žiariacimi kremíkovými atmosférami. Iné planéty môžu obiehať okolo dvoch Sĺnk, ako to bolo aj vo filme Star Wars. Iné sú Túlavými planétami, ktoré nemajú žiadnu hviezdu.

Planéty vznikajú z protoplanetárneho disku, horúceho prstenca hmoty, ktorý sa nachádza okolo mladej hviezdy. Protoplanetárny disk je materiál, ktorý ostal po vzniku samotnej hviezdy, čiže chemická kompozícia planét je úzko prepojená s hviezdou okolo ktorej obiehajú. Naše Slnko má menší pomer uhlíka ku kyslíku. Znamená to, že na zemi sa nachádzajú kremičitany a oxidy, ktoré sa spájajú s ostatnými prvkami.

Špecifické zloženie

Iné hviezdy, ktoré majú vyšší pomer uhlíka ku kyslíku, budú mať okolo seba planéty s vyšším obsahom uhlíka. Niektoré exoplanéty, s vyšším obsahom uhlíka, môžu vytvoriť diamanty, ak sa na nich nachádza voda.

„Tieto planéty sú odlišné od všetkého, čo môžeme nájsť u nás doma,“ hovorí Harrison Allen-Sutter, vedúci autor štúdie.

Tím vedcov sa snažil pomocou simulácií prísť na to, ako sa môžu vytvoriť diamanty pod povrchom exoplanét s vysokými teplotami a tlakom. Už v roku 2017 sa vedci domnievali, že prostredie s vysokým tlakom, aký sa nachádza na Uráne a Neptúne, by mohol spojením vodíka a uhlíka vytvoriť diamantové dažde.

V súčasnosti sa však väčší dôraz kladie na pátranie po exoplanétach, s vhodnými podmienkami pre život. Ukazuje sa, že „diamantové planéty“ by neboli práve najvhodnejším kandidátom. Boli by totiž príliš tvrdé na to, aby boli geologicky aktívne, čo je jedna z hlavných podmienok pre život.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close