Vedci sa domnievajú, že mohli naraziť na zatiaľ nepopísaný nový druh hviezdnej sústavy

Vedci objavili binárnu slnečnú sústavu, ktorá im dáva zabrať. Jednu hviezdu odhalili bez problémov, zatiaľ čo tá druhá ostáva pre nich záhadou.

vesmír
Zdroj: pixabay.com

Pozorovaním časti oblohy, neďaleko súhvezdia Oltár, vedci našli pozoruhodný objav. Jednalo sa o  záhadný, jasne žiariaci objekt. Zaujatí týmto objavom pokračovali v skenovaní daného miesta a po čase sme objavili nový typ hviezdnej sústavy, priamo v našej galaxii.

Jedná sa o  binárnu slnečnú sústavu, teda dve hviezdy, obiehajúce sa navzájom. Hviezda, ktorú predtým vedci skúmali má hmotnosť dvoch a  pol našich Sĺnk a jej žiarivosť sa mení každých 21 dní. Mohlo by sa jednať o obrovské vyhasnuté škvrny, rovnako ako má naše Slnko. Vedci ďalej zistili, že za rovnaký počet dní obehne aj svoju „sesterskú“ hviezdu, avšak identita danej hviezdy ostáva záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
hviezda
Zdroj: sciencealert.com

Tá je na skeneroch veľmi slabo viditeľná a  pravdepodobne žiari oveľa menej ako pozorovaná hviezda, avšak váži najmenej jeden a pol násobok Slnka. Vedci sa snažia určiť jej typ. Najpravdepodobnejší tip je biely trpaslík (pozn. redakcie: Chladná, mŕtva hviezda), pretože sa najčastejšie vyskytujú v binárnych sústavách. Problémom je, že väčšina bielych trpaslíkov má maximálnu hmotnosť 1.6 násobku nášho Slnka.

Záhadná hviezda

Rádiové žiarenie, ktoré teleskopy zachytili, by mohlo byť spôsobené magnetickou aktivitou obrej hviezdy, rovnako ako slnečné búrky, ibaže oveľa jasnejšie a  viac energetickejšie. Takéto žiarenia sú ale pozorované na trpasličích hviezdach.

Objavené hviezdne sústavy, ktoré sa skladajú z  gigantickej hviezdy a druhej, ktorá pripomína naše slnko, by mohli vysvetliť magnetickú aktivitu, ktorá tu prebieha. Výsledky však ukazujú že záhadná hviezda v tejto sústave nie je podobná nášmu Slnku. Keďže sa žiadne nami zaužívané definície na danú hviezdu nehodia, vedci prišli s  myšlienkou, že sa jedná o úplne novú triedu hviezdy.

„Môžeme predpokladať, že novo objavený systém je niečo, čo sme doteraz nemali možnosť vidieť. Hviezda, ktorá vysiela rádiové žiarenie by mohla obiehať neutrónovú hviezdu (pozn. redakcie: hviezda, ktorá vzniká po výbuchu supernovy), alebo dokonca čiernu dieru,“ vyjadril sa Ben Stappers, vedúci vyšetrovateľ projektu.

Teleskop MeerKAT bude najbližšie štyri roky sústavu pozorovať. Odhalenie zvláštnych rádiových žiarení by mohlo zasvietiť svetlo na dynamiku danej sústavy, aj na to ako sa formovala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre