SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prišli so spôsobom ako „vypnúť“ závislosť na alkohole

Každý, kto mal priamo skúsenosť s návykovými látkami tak určite vie, že spadnúť do tejto špirály je jednoduchšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Hoci dnes existujú desiatky spôsobov ako sa zbaviť závislosti, tak ani jeden nie je jednoduchým. Celý tento proces je sprevádzaný dlhým časovým obdobím a množstvom nástrah. Čo ak by sa však dala závislosť vypnúť ako „svetlo“ v izbe?

Vedci prišli so zaujímavou štúdiou

Portál Digitaltrends.com prišiel s reportom, ktorý sa odvoláva na prácu výskumníkov z Scripps Research, ktorí prišli so závermi, že závislosť na alkohole je možné „vypnúť“ stimuláciou určitých častí mozgu pomocou laseru. Ešte však nejasajte, test robili na hlodavcoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento výskum identifikuje špecifickú populáciu neurónov v hlbokej oblasti mozgu, ktorá je aktivovaná počas abstinenčného obdobia, a ktorá kontroluje pitie alkoholu v modeli alkoholizmu na hlodavcoch,…“, vysvetľuje Olivier George. Ďalej dopĺňa: „Identifikovali sme, ktorými dráhami tieto neuróny kontrolujú zvyšok mozgu, aby produkovali návykové správanie. Na týchto zisteniach je tak vzrušujúce, že sme dokázali kontrolovať motiváciu piť alkohol u ťažko závislých jedincov pomocou otočenia prepínača. Implantáciou optických vlákien hlboko do mozgu a zapnutím lasera, ktorý inhibuje tieto neuróny, sme mohli dramaticky znížiť pitie alkoholu a fyzické príznaky abstinenčného stavu.“

Experiment, ktorý prebiehal na hlodavcoch odhalil, že prostredníctvom stimulácie mozgu za použitia laserov sa podarilo „deaktivovať“ neuróny CFR. Vo výsledku testované jedine prestali mať túžbu piť alkohol, a zároveň sa znížili abstinenčné príznaky. Po vypnutí laserov sa však abstinenčné príznaky vrátili.

Máme však pred sebou ešte dlhú cestu

Hoci výsledky výskumu sú sľubné tak aj napriek tomu, máme pred sebou ešte dlhú cestu.

„Táto práca vyžaduje použitie špičkových technológií, ktoré nie sú schválené na použitie u ľudí, takže môže trvať 15 až 30 rokov, kým uvidíme alkoholikov s mozgovými implantátmi, ktoré im pomáhajú kontrolovať ich túžbu,…“, vysvetľuje Goerge.

Na druhej strane Goerge dodáva, že táto práca môže byť dobrým základom na vývoj liekov, ktoré by cielene pôsobili na danú populáciu neurónov, čím by vedeli zmierniť negatívne dopady alkoholizmu.

Zdroj: Digitaltrends.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close