Vedci prišli s teóriou, ako mohla voda z Marsu uniknúť. Po prvýkrát preskúmali kolobeh vody na inej planéte

Púštne búrky, ktoré stavajú niekoľko desiatok kilometrov vysoké veže, spojené s teplým ročným obdobím mohli byť pre planétu osudnými

V máji 2018 bol Mars pokrytý masívnou púštnou búrkou, ktorá pohltila celú planétu. Jedná sa o udalosť, ktorá by mala na Zemi katastrofické následky, no na červenej planéte sú takéto javy bežnou udalosťou. Niektoré búrky sú tak intenzívne, že sa na povrchu planéty vytvoria veže z prachu, týčiace sa do výšky niekoľkých desiatok kilometrov.

Nové dôkazy naznačujú, že práve drastické zmeny počas jednotlivých „ročných období“ a desivé púštne búrky môžu za to, že z marťanského povrchu zmizla voda. Vyschnuté korytá riek, či dná jazier naznačujú, že voda bola kedysi na tejto planéte úplne bežným javom. Jediné známky, ktoré by ste po nej našli na planéte dnes je vodná para v oblakoch, alebo ľadové čiapočky, ležiace na póloch planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príprava na ľudí

Celé roky sa snažili vedci prísť na to, ako voda z povrchu zmizla. Odpoveď na túto otázku by bola kľúčová v pátraní po tom, či a ako by ľudia dokázali na planéte prežiť. Podľa najnovších výskumov by sme konečne mohli mať odpovede. Voda má tendenciu vyparovať sa z marťanského povrchu počas búrkových a teplých sezón.

Púštne búrky zahriali atmosféru červenej planéty a počas teplejších sezón, keď bola planéta najbližšie pri Slnku, sa vodná para dostala do výšok, ktoré prekračovali najvrchnejšiu hranicu atmosféry. Tam bola vystavená priamemu Slnečnému žiareniu. To rozložilo molekuly vody na jednoduchšie atómy vodíka a kyslíka, ktorým nerobilo problém uniknúť gravitácii Marsu.

Jedná sa o prvýkrát, kedy vedci preskúmali úplný cyklus vody na inej planéte, než Zemi. Cesta ľudskej posádky na Mars je momentálne horúcou témou vo vedeckých kruhoch a tieto údaje prispejú k lepšiemu pochopeniu planéty. Na Mars má v priebehu budúceho roka pristáť ešte niekoľko výskumných misií a prvý ľudia by mali na jeho povrch vstúpiť do roku 2030.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre